احداث سد آبریز در کهگیلویه و بویراحمد ، کنترل سیلاب مخرب و تحول در کشاورزی

احداث سد آبریز در کهگیلویه و بویراحمد ، کنترل سیلاب مخرب و تحول در کشاورزی

به گزارش ایرنا،این روزها حکایت احداث سد آبریز در کهگیلویه نقل محافل بسیار شده است و ساخت آن به عنوان یک دغدغه اصلی از سوی مسئولان کهگیلویه و وبواحمد مطرح شده ، به گونه ای که استاندار کهگیلویه و بویراحمد ساخت این سد را خواسته به حق مردم استان می داند و ائمه جمعه به جد پیگیر احداث سد آبریز هستند.

به گفته مسئولان این سد نه تنها مزیت های فراوانی برای استان کهگیلویه و بویراحمد خواهد داشت بلکه استان های همجوار نیز از مزیت ها و قابلیت های این سد بهره مند خواهند شد.

کهگیلویه و بویراحمدی که ۲ میلیون مترمکعب تولید آب در مارون دارد و حدود ۴۹۰ میلیون متر مکعب هم سهم دارد ۱۳۵ میلیون متر مکعب آن را حق دارد در زمستان بگیرد لذا سد آبریز با این وضعیت مطالعه شد و مجوز تخصیص آب، زیست محیطی، پدافند غیرعامل، باستان شناسی و فنی گرفت.

هم اینک سد در حال مطالعات تکمیلی فنی برای مسائل ژئوتکنیک، نهایی شدن ارتفاع، تونل و غیره است که در یک فضای بسیار علمی و آرام به نتیجه می رسد و هیچ گونه نگرانی وجود ندارد.

به گفته آرش مصلح مدیرعامل آب منطقه ای استان کهگیلویه و بویراحمد هم اینک موضوع احداث سد آبریز قدم در راه تکمیل مطالعات فنی نهاده و در لایحه بودجه دیده شده است .

در این گزارش تحلیلی ایرنا نقاط مثبت و منفی و اثرات احداث سد آبریز از دیدگاه چند تن از کارشناسان حوزه آب، خاک و محیط زیست را بررسی نموده و نظرات آنان در اختیار عموم گذاشته شده است .

سد آبریز از منظر کشاورزی، آبریز چه تاثیراتی در این حوزه خواهد داشت؟

سید غفار گنجی عضو کارگروه مطالبه سد از کهگیلویه که بیش از ۲۲ سال در حوزه جهاد کشاورزی کار می کند و مستقیما با مسائل آب، کشاورزی و زمین سر و کار دارد، می گوید: طبق گزارش اخیر جهاد کشاورزی در کشور ۵۰ درصد اراضی کشاورزی به صورت آبی و ۵۰ درصد دیم است.

وی افزود: از مجموع ۵۰ درصد اراضی دیم تنها حدود ۷.۶ درصد تولیدات کشاورزی استحصال می شود و بیش از ۹۲ درصد از تولید محصولات در اراضی آبی است.

گنجی ادامه داد: استان های پیشرو در کشاورزی اکثرا سطح اراضی بالایی دارند و در عین حال از سطح اراضی آبی زیادی هم برخوردارند و برای نمونه استان اصفهان ۸۶ درصد، تهران ۹۹ درصد، خراسان جنوبی ۹۲ درصد، فارس ۸۲ درصد اراضی شان آبی است.

این کارشناس کشاورزی گفت: کهگیلویه و بویراحمد استان آبخیز کشور است با وجود اینکه تنها یک درصد از حاک کشور را شامل می شود حدود ۱۱ درصد آب کشور را تامین می کند و عدد اراضی آبی استان تنها ۲۲ درصد است و این درصد در شهرستان های کهگیلویه و چرام به ترتیب به ۷ و ۱۰ درصد می رسد.

گنجی ابراز داشت: برای استانی که روی آب خوابیده است این ارقام نگران کننده است و تنها بخواهند به اراضی دیم اکتفا کنند بنابراین مردم کهگیلویه و چرام هیچوقت راضی نخواهند شد که از منافع سد آبریز و مارون چشم بپوشانند و لذا به دنبال احداث آن هستند.

این کارشناس کشاورزی ادامه داد: طبق آخرین مطالعات از سد آبریز قرار است این سد ۲۰ هزار هکتار از اراضی شهرستان های کهگیلویه و چرام را پوشش دهد به معنای آنکه ۱۲ هزار هکتار در کهگیلویه و هشت هزار هکتار در چرام عملیاتی شود.

وی افزود: از مجموع این ۲۰ هزار هکتار شاید ۱۷ هزار هکتار جزو بهترین اراضی زراعی دیم کشور به لحاظ حاصلخیزی خاک، شرایط آب و هوایی و میزان بارندگی هستند.

گنجی بیان کرد: در مقایسه با خوزستان دمای هوای استان بسیار پایین تر و متوسط بارندگی در کهگیلویه و چرام بالای ۵۰۰ میلی متر است و طول دوره فصل زراعی استان طولانی، عملکرد محصولات زراعی در اراضی بالاتر است و انتقال آب به سطح اراضی کهگیلویه و چرام به نسبت مناطق گرم کشور مقرون به صرفه تر است.

عضو کارگروه مطالبه سد در کهگیلویه تاکید کرد: پیش بینی می شود هفت هزار شغل مستقیم و ۱۳ هزار شغل غیر مستقیم از محل توسعه کشاورزی در کهگیلویه و چرام پس از احداث سد آبریز ایجاد شود.

وی تصریح کرد: محصولات زراعی در این ۲۰ هزار هکتار از ۳۰ هزار تن به ۱۴۰ هزار تن برسد و در شهرستان کهگیلویه و چرام حدود ۸۶۰ حلقه چاه وجود دارد که بالغ بر ۸۰ حلقه از آن ها غیر مجاز هستند.

گنجی ادامه داد: حدود ۵۵۰ حلقه از این چاه ها به شدت دچار کمبود آب هستند و در وضعیت زرد قرار دارند.

عضو کارگروه مطالبه سد در کهگیلویه عنوان کرد: چنانچه فکری به حال تامین آب کشاورزی کهگیلویه و چرام نشود هم تعداد چاه های غیر مجاز افزایش و چاه هایی که وجود دارند وضعیت آب شان به شدت بحرانی تر خواهد شد.

وی بیان کرد: یکی از دیگر دلایلی که استان بر احداث سد تاکید ویژه ای دارد این است که استان و شهرستان کهگیلویه و چرام جزو مناطق سیلاب خیز کشور هستند.

عضو کارگروه مطالبه سد از کهگیلویه ابراز داشت: کهگیلویه و بویراحمد همین امسال در سیلاب مرداد ماه جزو استان هایی بود که دارای بالاترین حجم خسارات ناشی از سیل بودند.

گنجی گفت: حجم سد آبریز بسیار کم بوده و یک دهم سطح مارون یک است و عمده حجم این سد توسط سیلاب ها پر می شود.

وی بیان کرد: چنانچه سد آبریز احداث شود هم در کنترل سیلاب ها نقش ایفا می کند و دوم اینکه سیلاب ها در نهایت به بخش کشاورزی انتقال یافته و از منافع خود این سیل ها به عنوان آب کشاورزی استفاده حواهد شد .

گنجی تصریح کرد: کل اراضی در شهرستان کهگیلویه و چرام که قرار است زیر سد آبریز بروند و با اراضی مازادی که در شهرستان بهبهان زیر سد مارون ۲ هست کمتر است.

عضو کارگروه مطالبه سد از کهگیلویه بیان کرد: اینک ۱۱۰ هزار هکتار از زمین های خوزستان را شامل می شود که گاها وضعیت آبیاری شان نامناسب است و برخی جاها آبیاری غرقابی دارند و در کل در این استان تنها ۲۰ هزار هکتار تحت پوشش آب سد آبریز قرار می گیرند.

وی ادامه داد: رقم ۲۰هزار هکتار عدد ناچیزی در برابر اراضی وسیع خوزستان است و هیچ تاثیری بر پایین دست نخواهد داشت و حقابه تالاب شادگان و مارون یک در وزارت نیرو محاسبه شده است.

گنجی ابراز داشت: حقابه ای برای بالادست در نظر گرفته اند که بخشی از آن سد آبریز می شود و کل حقابه ای که برای کهگیلویه و چرام در نظر گرفته اند ۳۵۰ میلیون متر مکعب است.

عضو کارگروه مطالبه سد از کهگیلویه تاکید کرد: از این میزان حدود ۱۳۵ میلیون متر مکعب قرار است در قالب سد آبریز مصرف شود که نسبت به حجم سد مارون که یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون متر مکعب بوده عددد بسیار خردی است.

وی تصریح کرد: مردم استان خوزستان نباید نگران بشوند زیرا که سد ابریز تاثیری بر حقابه تالاب شادگان نخواهد ذاشت زیرا که حقابه تالاب شادگان و مارون یک در ابتدا محاسبه شده اند.

گنجی بیان کرد: مازاد برای بالادست در نظر گرفته اند و ما از این میزان حقابه مازادی که برای استان در نظر گرفته اند نمی خواهیم تجاوز کنیم.

عضو کارگروه مطالبه سد از کهگیلویه عنوان کرد: اگر تالاب شادگان حقابه ای دارد در همان مارون یک پیش بینی شده و باید از همان تامین شود.

وی افزود: این سد بدون هیچ تاثیر منفی بر تالاب شادگان و مارون یک است و ۲۰ هزار هکتار از اراضی چرام و کهگیلویه را پوشش می دهد.

گنجی ابراز داشت: قرار است الگوی کشت منطقه تغییراتی پیدا کند و طبق سیاست جهاد کشاورزی دنبال توسعه کشت دانه های روغنی و چغندر قند در فصل پاییز هستیم که از تک محصولی (گندم و جو) فاصله گرفته شود که هم از بارندگی و هم از آب آبیاری استفاده شود.

احداث سد آبریز در کهگیلویه و بویراحمد ، کنترل سیلاب مخرب و تحول در کشاورزی

عضو کارگروه مطالبه سد از کهگیلویه گفت: اراضی دیم در شهرستان کهگیلویه و چرام جزو بهترین اراضی درجه خاک آن بسیار بالا و دشت های وسیع همچون کلاچو و بردیان و دشت چرام و حومه غربی را دارد و اصلا قرار نیست در اراضی غیر مسطح و با شیب های آنچنانی کشت انجام شود.

وی بیان کرد: چنانچه قرار است اراضی دیم به آبی تبدیل شوند بهتر است این کار در مناطقی صورت گیرد که تعریق و تبخیری کمتری است و این استان از این لحاظ وضعیت بسیار بهتری نسبت به خوزستان دارد.

گنجی عنوان کرد: چنانچه عملکرد محصولات زراعی دیم در استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان با هم مقایسه شوند متوجه می شویم که در سال گذشته اراضی دیم خوزستان به خاطر بارندگی نامناسب و خشکسالی غیر قابل برداشت بود ولی در شهرستان کهگیلویه و چرام تقریبا عملکردی بالای هزار کیلوگرم در هکتار را سال گذشته داشته ایم.

عضو کارگروه مطالبه سد از کهگیلویه تصریح کرد: در سال های عادی در کشت های دیم بالای ۲ تن در هکتار برداشت گندم و جو در استان وجود دارد و چنانچه این اراضی به آبی تبدیل شوند پیش بینی می شود هشت تن در هر هکتار گندم و جو برداشت می شود.

دلیلی بر تنش آبی شادگان

گنجی ادامه داد: اینکه تالاب شادگان آب آن کم شده و تحت تنش آبی است تنها دلیلش مازاد برداشتی است که در مارون یک به نفع کشاورزی در حال انجام است و حقابه اش را از مارون یک طلبکار است.

وی افزود: حقابه ای رسما برای استان کهگیلویه و بویراحمد تعریف شده و به طور رسمی این میزان برداشت برای استان مشخص شده است.

عضو کارگروه مطالبه سد از کهگیلویه تصریح کرد: ۳۵۰ میلیون متر مکعب باید برداشت شود و تاثیری در حقابه ای که مخصوص مارون یک است ندارد.

گنجی بیان کرد: این حقابه تغییری پیدا نخواهد کرد و کارشناسان در ابتدا وضعیت حقابه مارون یک را طراحی کرده اند و مازاد در بالادست برای این استان در نظر گرفته اند.

وی ابراز داشت: احداث سد آبریز هیچ تاثیری بر کشاورزی و دریاچه پشت سد مارون یک و کشاورزی زیردست آن نخواهد داشت.

عضو کارگروه مطالبه سد از کهگیلویه تصریح کرد: هنوز استان وارد برداشت حقابه از مارون نشده است و پمپاژ حومه غربی تا ۱۰ سال دیگر هم به اجرا نخواهد رسید.

سد آبریز از دیدگاه حوزه آب، آبریز چرا باید احداث شود؟

خسرو شفیعی مطلق دکترای مهندسی منابع آب و پژوهشگر در حوزه آب که مقالات بسیاری در خصوص آب و مدل سازی آن و هیدرولوژی و آب های زیرزمینی دارد، هم اینک در حال ترجمه سه کتاب در خصوص سدهاست و کتابی در خصوص منابع آب های زیرزمینی از وی نیز در حال چاپ است، می گوید: رودخانه مارون یک رودخانه دائمی است که ۷۵ درصد از مساحت سرزمینی استان کهگیلویه و بویراحمد را حوضه آبریز مارون اشغال می کند.

شفیعی مطلق ابراز داشت: ۱۰۰ درصد حوضه آبریز مارون در استان کهگیلویه و بویراحمد بوده و تقریبا تمام ریزشگاه تغذیه کننده رودخانه مارون در این استان است.

وی تاکید کرد: بر روی این رودخانه سد مارون یک احداث شده که در خط مرزی استان کهگیلویه و بویراحمد و خوزستان است.

این پژوهشگر در حوزه آب ابراز داشت: بر این سد نقدهایی وارد می باشد که از جمله آن بزرگ بودن مخزن آن است.

وی ادامه داد: این مخزن بزرگ، باتوجه به رخنمون سازند گچساران که ۷۰ درصد آن بر روی این سازند واقع شده و این سازند با توجه به درصد انحلال بالایی که دارد و میزان تبخیری که در این سد است بر روی کیفیت آب بسیار تاثیر گذار است.

شفیعی مطلق عنوان کرد: بنابرابن منطقی نیست که یک میلیارد متر مکعب را در یک کوهی از گچ جمع کنیم و باید به دنبال راهکار بود.

پژوهشگر در حوزه آب تصریح کرد: بهترین راهکار این است در بالادست رودخانه مارون که تقریبا در سرزمینی استان کهگیلویه و بویراحمد واقع شده مخازن کوچکی تعریف و سد های پلکانی ساخته شوند که آب را با کیفیت بسیار مطلوب تر و حتی به ای سی نزدیک به ۳۰۰ تامین کنند.

وی ابراز داشت: منطقی است که ۲ و یا سه سد با مخزن کوچک در بالادست مارون طراحی و به جای یک میلیارد متر مکعب سه مخزن ۲۰۰ میلیون متر مکعبی تعریف می شد و دیگر تنشی بین بالادست و پایین دست رودخانه اتفاق نمی افتاد.

چرا سد آبریز سازه ای مهم، موفق اما مظلوم و کم اقبال است؟

پژوهشگر در حوزه آب گفت: سد آبریز سازه ای مهم، موفق اما مظلوم و کم اقبال است زیرا که سد در ارتفاعی احداث می شود که آب بهترین وضعیت (هد) را برای انرژی و استفاده برقابی در پایین دست می گیرد.

شفیعی مطلق عنوان کرد: مخزن این سد در جایی واقع شده که سازند های تبخیری مثل سنگ های قابل انحلال، نمکی و گچی ندارد و آب با کیفیت بسیار بالا در مخزن جمع می شود.

وی ادامه داد: سطح تبخیر سد بسیار کم و تنها چهار کیلومتر مربع است و در مقایسه با سد مارون یک که ۲۸ کیلومتر مربع سطح دریاچه آن است که هرچه سطح دریاچه بیشتر باشد تبخیر و هدررفت آب بسیار است.

پژوهشگر در حوزه آب بیان کرد: اما سد آبریز با سطح کوچکی که سدی تیپیکال به آن می گویند و تبخیر کمی دارد و کیفیت آب بالا، انرژی زیاد، ارتفاع آب بالا و این دریاچه سد می تواند قطب گردشگری شود.

وی تصریح کرد: زیرا که آب دریچه زلال است و با توجه به موقعیت گردشگری که دارد می تواند قطب گردشگری برای حوزه خلیج فارس تبدبل شود.

پژوهشگر در حوزه آب تاکید کرد: مزیت دیگر این سد آن است که می توان پنل خورشیدی روی مخازن آن گذاشت و خط تولید برق راه اندازی کرد.

احداث سد آبریز در کهگیلویه و بویراحمد ، کنترل سیلاب مخرب و تحول در کشاورزی

شفیعی مطلق اضافه کرد: سد آبریز پلکانی برای پایین دست حساب می شود و برای تنظیم رسوب برای پایین دست بسیار مفید واقع خواهد شد.

پژوهشگر در حوزه آب بیان کرد: امتیاز دیگر این سد مخزن کوچک ان است که در واقع بدنه آن هم کوچک است و جزو سدهای سبک حساب می شود و در موقع تنش های لغزه خیزی و ایجاد لرزش جزو سدهای ایمن است.

وی عنوان کرد: این سد جزو توجیه پذیرترن و کم مساله دار ترین سدهایی است که در زاگرس ساخته می شود و هر ۶ موردی که برای یک سد تعریف می کنند را داراست.

شفیعی مطلق گفت: ضمن اینکه بر روی توسعه پایدار شهرستان کهگیلویه که بسیار شهرستان مظلومی در حوزه اشتغال است تاثیر مثبتی دارد.

وی ادامه داد: کهگیلویه نقشه خاص و منحصر به فرد زمین شناسی دارد که بخش شرقی آن بهترین پروفیل خاک را برای کشاورزی و بخش غربی بهترین خاک و مصالح را برای صنعت دارد یعنی در بخش غربی کارخانه سیمان،گچ و پتروشیمی احداث شود.

این پژوهشگر در حوزه آب ابراز داشت: قبل از انقلاب تنها ۲۰ سد در کشور وجود داشت و هم اینک به ۶۲۰ مورد رسیده است و مطالعات بیشتر سدها در آن برهه با عجله انجام گرفت و اشتباهاتی در سد لاز، گتوند، چمشیر، کوثر روی داد.

وی تصریح کرد: در کشوری همچون ایران که بارندگی کم اما بارش های سیل آسا زیاد دارد نسخه شفا بخش سد است.

شفیعی مطلق اضافه کرد: سد را کجا بزنیم مهم است و سد آبریز با امتیازهای هیدرولوژی، ژئوتکنیکی و منابع آبی و تاثیر در توسعه و کشاورزی که دارد جزو سدهایی است که باید ساخته شود.

آیا سد آبریز مشکلی برای استان خوزستان ایجاد می کند؟

افشین دوستی کارشناس ارشد سازه های آبی در این باره می گوید: سدی آبریز سدی است که در بالادست شبکه سد مارون یک در حال احداث است و ظرفیتی حدود ۱۰ درصد سد مارون یک را دارد.

وی ادامه داد: از لحاظ علمی و فنی که احداث این سد مشکلاتی را برای خوزستان ایجاد می کند به هیچ عنوان پذیرفتنی نیست.

کارشناس ارشد سازه های آبی تصریح کرد: زمانی که به یک منطقه تخصیص آب داده می شود تمام نیاز های پایین دست آن مد نظر قرار می گیرد و بعد تخصیص منظور می شود.

دوستی ابراز داشت: یعنی این تخصیص ۱۳۵ میلیون متر مکعبی برای سد آبریز دیده شده با احتساب مصارف پایین دست شامل پروژه هایی که در استان کهگیلویه و بویراحمد در سد آبریز دیده شده اند.

وی تاکید کرد: از لحاظ قیاس با سد مارون یک این سد کوچک است و ۱۰ درصد حجم سد مارون را دارد و اهدافی که سد مارون یک داشته تحت الشعاع سد آبریز قرار نمی گیرد.

وی بیان کرد: متاسفانه بزرگ نمایی هایی صورت می گیرد و سد آبریز را با عنوان های عجیب مثل متروپلی دیگر، تخریب شادگان و مهاجرت از خوزستان به میان می آورند.

احداث سد مارون ۲ به لحاظ زیست محیطی و منابع آبی دارای نکات منفی است؟

دوستی بیان کرد: احداث سد مارون ۲ به لحاظ دارا بودن حجم مخزن ۱۳۵ میلیون متر مکعبی تقریبا ۱۰ درصد حجم سد مارون را دارد و از لحاظ زیست محیطی مشکلی ندارد زیرا از اهداف این سد کنترل سیلاب است.

وی عنوان کرد: به معنای آنکه سیلاب های مخرب زمستان را که باعث تخریب اراضی کشاورزی در پایین دست می شود این سد مهار می کند.

کارشناس ارشد سازه های آبی ابراز داشت: این سد جزو سدهایی هست که تخصیص زیست محیطی دارد و بخشی از آبی که پشت این سد قرار می گیرد در ماه های خشک سال در رودخانه جاری می شود و به نوعی به محیط زیست کمک می کند و تخریب محیط زیستی ندارد.

وی گفت: تخصیص آب تالاب شادگان ۶۰ درصد از سد مارون یک است و ۴۰ درصد تخصیص آب شادگان از رودخانه اعلی است که از کوه های کهگیلویه و بویراحمد سرچشمه می گیرند و در منطقه ایذه و به سمت رامشیر و به سمت تالاب شادگان هدایت می شود.

دوستی بیان کرد: حقابه تالاب شادگان (۶۰ درصد) به طور کامل ا ز سد مارون یک گرفته شده اما به دلیل آنکه در پایین دست مارون یک، یک سری اراضی بیشتر ار اراضی هدف آبیاری می شوند و این حقابه نادیده گرفته شده است.

چه واقعیتی در خصوص ذخیره آب در آبریز نهفته است؟

برخی اذعان دارند که درصد تحقق دبی‌های بالاتر از متوسط در سد مارون۲ حدود ۶۰ درصد و در مارون یک حدود ۴۰ درصد بوده که این برداشتی اشتباه است چون سد مارون ۲ قرار نیست که از دبی پایه رودخانه استفاده کند.

وی ادامه داد : سد آبریز قرار نیست از پایه رودخانه برداشت داشته باشد و از سیلاب های مخربی که در منطقه وجود دارد آب ذخیره کند بلکه حجم مخزن سد به صورت مدیریت شده حقابه پایین دست را تامین می کند و جای نگرانی نیست.

رودخانه مارون که در زیر حوضه مارون جراحی در جریان است یکی از رودخانه های مهم جنوب کشور قلمداد می شود و تمام «آورد» این رودخانه از استان کهگیلویه و بویراحمد سرچشمه می گیرد که براساس آنچه که مسئولان آب منطقه ای این استان می گویند معادل ۲ میلیارد مترمکعب در واقع آورد و روان آب را در طول سال در خود جای داده است.

این رودخانه در جنوب غربی ایران قرار گرفته و از ظرفیت های مهم استان کهگیلویه و بویراحمد و بخصوص شهرستان کهگیلویه بوده که سالهای زیادی است آب این رودخانه رونق کشاورزی استانهای پایین دست را شتاب بخشیده است.

حوالی مهرماه ۹۸ بود که رضا اردکانیان وزیر وقت نیرو تاکید کرد که عملیات احداث سد مارون ۲ معروف به آبریز با هدف انتقال آب به ۲۰ هزار هکتار از زمین های تشنه شهرستان های کهگیلویه و چرام آغاز خواهد شد و دولت سابق مصمم به ساخت این طرح است.

اما آنگونه که انتظار می رفت کاری از پیش نرفت تا اینکه با روی کار آمدن دولت عدالت محور سیزدهم در همه حوزه ها به ویژه عدالت در توزیع آب گام های مثبتی برای اجرای این طرح توسعه محور برداشته شده و نور امید برای تکمیل آن در دل مردم استان روشن شده است.

دغدغه مردم شهرستان های کهگیلویه، لنده و چرام طی این سالها از مسئولان و بخصوص دولت سیزدهم با توجه به وجود دشت های وسیع و اراضی مستعد کشاورزی و ظرفیت های بالقوه در بخش های مختلف صنعتی و گردشگری احداث سد آبریز در بالادست رودخانه مارون است.

مشخصات سد آبریز

عملیات احداث سد مارون ۲ معروف به آبریز با هدف انتقال آب به ۳۰هزار هکتار از زمین های تشنه شهرستان های کهگیلویه و چرام که مورد تاکید وزیر نیرو در سفر مهرماه سال ۹۸ به این استان بود.

با ساخت این سد ، آب بصورت ثقلی از یک تونل به طول چهار هزار ۹۰۰ متر به لوله‌هایی به طول هفت هزارو ۴۰۰ متر انتقال و با احداث تونلی به طول شش هزارو ۴۵۰ متر آب به دشت های شهرستان های کهگیلویه و چرام انتقال می یابد .

مطالعات فاز اول و دوم این طرح از سوی منابع آب اجرایی شده است.این سد با ارتفاع ۱۵۰ متر و بصورت آر سی سی اجرا می شود.

بر اساس تخصیص وزارت نیرو ۱۵۰ میلیون متر مکعب آب از این سد به دشت های کهگیلویه و چرام منتقل خواهد شد.

سد آبریز که برای آبیاری بیش از ۳۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان های کهگیلویه و چرام پیش بینی شده است شکوفایی و توسعه بخش کشاورزی در این مناطق را در پی خواهد داشت.

سد آبریز با توجه به تولید ۲۸ هزار مگاوات برق هم برای دولت و هم برای مردم منطقه سودآوری زیادی دارد.

سد آبریز در محدوده روستای آبریز در شمال شرقی شهرستان کهگیلویه احداث می شود.

احداث سد آبریز در کهگیلویه و بویراحمد ، کنترل سیلاب مخرب و تحول در کشاورزی

استان کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن بیش از ۱۱ میلیارد مترمکعب بارش سالیانه و نیز ۸.۵ میلیارد متر مکعب روآناب از جمله استان های شاخص کشور در پتانسیل آبی بشمار می رود که آنچنانکه باید تاکنون زیرساخت های لازم برای استفاده از این ثروت خدادادی نصیب ساکنانش نشده است.

تحقق عدالت رویکرد غالب دولت مردمی سیزدهم است و تحقق آن در تمامی حوزه ها به وِیژه حوزه تامین منابع آبی پایدار ملموس است و امید است با وفاق و همدلی این سد تاثیر گذار در استان کهگیلویه و بویراحمد ساخته شود تا مردم از نعمت آب در حوزه های مختلف بهره مند شوند و زمین های تشنه شهرستان های این استان سیراب شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.