بخشی از بزرگترین شهرک گلخانه‌ای مدرن استان زنجان تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد

بخشی از بزرگترین شهرک گلخانه‌ای مدرن استان زنجان تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد

محمود صیاد بورانی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: این شهرک با نام مجتمع گلخانه ای وحدت در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار در اراضی با استفاده از آخرین فناوری‌های روز دنیا و با مشاوره شرکت هلندی به صورت سازه مدرن شیشه‌ای و با سیستم کشت هیدروپونیک، در دست اجرا است.
وی اظهار داشت: این گلخانه توسط یکی از شرکتهای توانمند و دارای سابقه اجرایی طرحهای مشابه و مرتبط در دست ساخت است و پیش بینی می شود تا پایان سال ۳۰ هکتار از فضای تحت پوشش گلخانه مدرن و تمام شیشه ای این مجتمع به بهره برداری برسد.
صیاد بورانی ادامه داد: طی دهه‌ گذشته، نحوه‌ تولید مواد غذایی اهمیت زیادی پیدا کرده است و بسیاری از مصرف‌کنندگان طالب غذاهای سالمی هستند که به روش‌هایی سنجیده و اصلاح‌شده‌ پایدار تولید شده و عاری از باقی‌مانده‌ آفت‌کش‌ها است که هیدروپونیک روشی برای پرورش گیاهان در فضایی بسته و بدون استفاده از خاک است.

وی یادآور شد: در این روش ریشه گیاه در مواد مغذی معدنی محلول قرار می‌گیرد و گیاه همه‌ مواد مغذی خود برای رشد را به جای خاک از محلول دریافت می‌کند.

صیادبورانی تاکید کرد: انواع بسیاری از گیاهان را به روش هیدروپونیک به‌خوبی می‌توان پرورش داد و بهترین نمونه‌هایی از گیاهان قابل کشت در سیستم هیدروپونیک گیاهان دارویی، کاهو، سبزیجات، گوجه‌فرنگی، فلفل و توت‌فرنگی است.
وی ادامه داد: در حال حاضر، مراحل تامین آب و برق و گاز پروژه و اجرای زیرساخت شامل خاک برداری و خاک ریزی (تسطیح زمین) به مساحت ۴۰ هکتار به پایان رسیده و نصب ستونهای گلخانه در حال انجام است و پیش بینی می شود در اواخر سال جاری که مزین به شعار "تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین" است به بهره برداری برسد.
صیاد بورانی افزود: با راه اندازی این شهرک گلخانه ای ۴۰۰ نفر بصورت مستقیم مشغول به کار و ۱۲هزار تن به ظرفیت تولید سالانه محصولات کشاورزی استان افزوده می شود و حدود ۸۵درصد از این محصولات تولیدی مانند فلفل دلمه ای، بادمجان و گوجه فرنگی به کشورهای اروپایی صادر می‌شود.
وی تاکید کرد: اجرای کامل این پروژه ۱۱ هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز دارد که یکی از پروژه های بزرگ عمرانی و اشتغالزایی استان است و تاکنون ۴۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.