تاج: تعویض اسکوچیچ برای من سخت اما به سود کشورم بود/سه پرونده قضایی فوتبالی دارم

تاج: تعویض اسکوچیچ برای من سخت اما به سود کشورم بود/سه پرونده قضایی فوتبالی دارم

تهران- ایرنا- رئیس فدراسیون فوتبال گفت: اسکوچیچ مربی بسیار باشخصیت و زحمتکشی بود و تغییر او اول از همه برای من دشوار بود اما به خاطر منافع کشورم این کار را انجام دادم.

به گزارش ایرنا، مهدی تاج رئیس فدراسیون فوتبال از ساعت ۱۵ امروز دریک نشست خبری در هتل آکادمی ملی فوتبال روبروی خبرنگاران نشست و به سوالات مختلف آنها پاسخ داد.

تاج در ابتدای این نشست خبری گفت:در ۴۰ سال سابقه کادر مدیریتی، در بخش‌های مختلفی کار کردم، در سپاهان، پرسپولیس و ذوب آهن جزو هیئت مدیره بودم، از سال ۶۸در فدراسیون فوتبال در بخش های مختلف فعالیت کردم، در معرض تصمیم گیری جدی بودم. پرونده های قضایی به صورت مفصل صحبت کنم. ۳ پرونده دارم که فوتبالی است و در طول این مدیریت قابل قبول است و غیر فوتبالی نیست.

رییس جدید فدراسیون فوتبال گفت: بخشی از این پرونده‌ها بر اساس اساسنامه فدراسیون فوتبال که به فیفا و AFC دادیم، بود. در همین راستا تصمیم بر این شد بوده که تخلفات و گزارشات فوتبالی در ارکان قضایی فوتبال رسیدگی شود، اما بعضی از دوستان این نوع پرونده‌ها را که بازرسی کل کشور که تعریفی که ما داریم، آنها چنین تعریفی از فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ ندارند. به همین دلیل پرونده‌ای که تشکیل دادند به دستگاه قضا بردند.

تاج خاطرنشان کرد: یک پرونده دیگر که ما را متهم کرده، مربوط به استفاده از افراد بازنشسته است که یکی از آنها حیدر بهاروند و دیگری محمدرضا ساکت است. این پرونده‌ها هیچ کدام بحث سوءاستفاده مالی و اینچنینی نبود.

تاج گفت: فقط طرح شده که چرا ما بازنشستگانی که به موجب قانون بازنشسته بودند را به کار گرفتیم. البته ما دلایل لازم را به قاضی ارائه کردیم که قاضی بدوی منع تعقیب داده و پرونده را مختومه کرده، بازرسی اعتراض کرده و این پرونده در شعب تجدیدنظر در حال بررسی است.

رییس فدراسیون فوتبال تاکید کرد: موضوع دوم در خصوص فعالیت‌های من و همکارانم در سازمان لیگ و فدراسیون فوتبال است که این پرونده 14 نفر را متهم کرده است. افرادی از جمله من، کفاشیان و بهاروند، عابدینی، حسن‌پور، جعفری که قبلا عضو هیات رئیسه سازمان لیگ بود و فوت شده که خدا رحمتش کند و تعداد دیگری هستند. اینها به بازپرسی رفته، بازپرسی منع تعقیب داده و شرایط را کاملا عادی دانسته، ولی باز هم شکایت شده و برگشته است. ما متهم هستیم به اعمال نفوذ و اینکه منافع کشور را ندیدیم.

رئیس فدراسیون فوتبال افزود: مسابقات لیگ برتر پیش از این با حضور ۱۸ تیم بوده برگزار می شده که به 16 تیم کاهش یافته. از طرفی سه دور تبلیغات به ۲ لایه تبلیغات تبدیل شده است، تغییر ساعت بازی ها بوده است. این جنبه مدیریتی دارد و اتهام ما این است که ترک فعل کردیم، این پرونده هم در حال رسیدگی است،

تاج اظهار داشت: پرونده سوم پرونده فساد ویلموتس است و عجین شده است با فساد. اگر به هر سرمربی ۲ماه پول ندهند می تواند فسخ کند، استراماچونی، برانکو و کالدرون از این قانون استفاده کرده اند. پرونده ویلموتس ذهن مردم را به سمت فساد برده است.

وی افزود: ۲ میلیون یورو از مجوز معاون رئیس جمهور از شستا گرفته شده و چون دیر واریز شده، ویلموتش شکایت کرده است. تنها قراردادی که شکسته، قرارداد ویلموتس بوده است.۲میلیون یورو که ۲۴ میلیارد می شود و ۲۵ میلیارد به شستا فدراسیون پول داده است اما چون در فدراسیون فرصت تقاضای تجدید نظر نداشته و رای قطعی شده دو ساختمان در اختیار شستا قرار گرفته است.

تاج درباره پرونده فولاد مبارکه گفت: پرونده فولاد مبارکه و نماینده ای که گفته رد پای تاج درفساد ۹۱ هزار میلیاردی دیده می شود. این در حالی است که من با نامه وزیر اعاده کار شدم که حقوقم از فولاد قطع شد که این حقوق سه سال ۹۰۰ میلیون شد. بابت سه سال ماهانه ۲۰ میلیون حقوق گرفتم که این مبلغ شده است.

رئیس فدراسیون فوتبال اظهار داشت: یک شبکه سازمان یافته مرکز رسانه قوه قضائیه یه خبر منتشر کرد که در آن فقط آدم ربایی و قتل به من نسبت داده نشده بود. تنها استعلام از دادستان بوده است که در آن سه پرونده من ذکر شده و اشاره شده که اعتراض شده است.

وی در مورد اظهارات برخی نمایندگان مجلس از جمله قاضی زاده هاشمی تصریح کرد: نماینده دغدغه‌اش نباید فقط فوتبال باشد. او ۱۰۰ بار، ۲۰۰ بار و هر مقدار که می خواست در هر ساعتی و در هر شبکه‌ای در این باره صحبت کرد. اجازه بدهید قوه قضاییه درباره این مساله تصمیم بگیرد. ما نمی‌دانستیم او و آقای راستینه تا این حد به فوتبال علاقه دارند.

تاج گفت: اگر تا این حد اهمیت می دهند به فوتبال استان خودشان بپردازند. تمام مجلس فقط این دو نفر نیستند اما به هر نماینده‌ای که بخواهد هر سوالی بپرسد جواب می‌دهیم.

رییس جدید فدراسیون فوتبال خاطرنشان کرد: این افراد یک بار درباره حق پخش صحبت نکرده‌اند. معتقدم صداوسیما الان توان پرداخت حق پخش را ندارد. از طرفی برخی از تیم‌های ما از دولت پول می گیرند. من طرحی را آماده کرده‌ام که مدل فیفا و AFC است. امیدواریم یک روزی در خرم آباد و کرمانشاه هم تیم داشته باشیم نه فقط در شهرهایی که فقط کارخانه دارند. امیدواریم استان‌های محروم از جمله سیستان و بلوچستان هم تیم داشته باشند. صدا و سیما به جای دشمنی کردن می‌تواند با فدراسیون فوتبال کار کند و یک طرح مدون داشته باشیم و سال‌های سال با این طرح کار کنیم. مدل پیشرفت فوتبال خیلی سخت نیست. می‌توانیم وام بگیریم، یاد بگیریم و به تمام قوانین کشور هم احترام بگذاریم.

تاج در رابطه با تغییرات در کادرفنی تیم ملی و حضور کارلوس کی‌روش به جای دراگان اسکوچیچ هم گفت: اسکوچیچ مربی بسیار محترم و معتدلی است. این تصمیم حتی برای خودم هم خیلی سخت بود. خدا را شاهد می‌گیرم که حذف اسکوچیچ برایم سخت بود چرا که او مربی بسیار آرام و زحمتکشی بود. در سخت‌ترین شرایط، تیم ملی ما را بر عهده گرفت و صعودش را قطعی کرد.

وی ادامه داد: من دیدم که شرایط تیم ملی و بازیکنان خوب نبود. نمی‌خواهم این مسائل باز شود. به این نتیجه رسیدیم که اگر الان سرمربی را تعویض کنیم به نفع کشور است. الان می‌گویند که هیچ‌کس نمی‌تواند ضمانت کند که اگر کی‌روش را آوردیم نتایج بهتری می‌گیریم اما کی‌روش در تیم ملی ما حضور داشته و نتایج خوبی هم کسب کرد. او هشت سال با تیم بوده و با توجه به این مسائل به این نتیجه رسیدیم که مسیر درستی را می‌رویم.

تاج تاکید کرد:‌ مسیر خوبی را شروع کردیم. برای من ساده بود که اسکوچیچ بماند و مسئولیتی روی دوش من نباشد. می‌توانستم بگویم من او را نگذاشته‌ام اما اسکوچیچ را برای خاطر منافع کشور برداشتم.

رییس فدراسیون فوتبال گفت: از این موضوع مطلع هستم که عده‌ای از عزیزان و بزرگان به هر دلیلی با آمدن کی‌روش و بنده مخالف هستند. من واقعا به احترام تیم ملی، کشور و به احترام پرچم عزیزمان دست همه را می‌بوسم و برای کشور می‌خواهم که از تیم ملی و شرایط موجود حمایت کنند. به هر جهت تیم ملی کشورمان است و در بزرگترین رویداد فوتبالی دنیا حضور داریم. به نظرم این انتخاب به نفع کشور است. ما دو دوره متوالی با کی‌روش به جام جهانی رفتیم. اینکه می‌گویند من سوءاستفاده کرده‌ام، سند بیاورند.

تاج تاکید کرد: زمان ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد، خودرو می‌دادند که من نگرفتم. یک ریال هم در این ۱۳ سال در فدراسیون، دستمزد رومیزی و زیرمیزی نگرفتم. اگر چیزی هست منتشر کنید. اینکه یک نماینده‌ای بگوید فساد در فوتبال هست، دلیل نمی‌شود. چه کسی هست که پرونده نداشته باشد؟ برای من راحت بود که کاری نکنم و تیم ملی همینطور به جام جهانی برود. ریاست محترم جمهوری هم چندین بار گفتند که از تیم ملی حمایت شود.

وی افزود: وقتی دولت از تیم ملی حمایت می‌کند چرا عافیت طلبی کنیم؟ در هر صورت فکر می‌کنم انتخاب کی‌روش درست بود. اگر به زعم خیلی از عزیزان، غلط است، حمایت کنند که تیم ملی کشور رشد کند.

رییس فدراسیون فوتبال درباره ترکیب کادرفنی اضافه کرد: ما یک الگوبرداری از کشور آلمان کردیم. آن ها به مربیان داخلی علاقه دارند. برخی صحبت بزرگان هم این است که از مربی داخلی حمایت کنیم. یک مربی داخلی عالی را کنار کی‌روش می‌گذاریم که بتوانیم بعد ها امیدوار باشیم که از سرمربی داخلی بهره ببریم. این رویه بسیار خوبی است که انجام شده است. از مربیان داخلی مانند مایلی کهن، مهاجرانی، فرکی، شاهرخی، قلعه نویی و … تشکر می‌کنم که یک روزی تیم ملی را هدایت کردند. از الان مدیریت می‌کنیم که یک روزی مربی داخلی داشته باشیم.

تاج تاکید کرد: قرارداد کی‌روش را موقت بستیم و ماهانه ۵۰ هزار یورو می‌گیرد. ۵ دستیار دارد که هر کدام ۳۰ هزار یورو می‌گیرند. این قرارداد تا پایان جام جهانی است و البته امکان ادامه همکاری تا جام ملت‌ها وجود دارد. از کی‌روش تشکر می‌کنم. او این مسوولیت را برای همین مدت پذیرفت.

وی افزود:‌این قرارداد برای او هم این حُسن را دارد که برای پنجمین دوره متوالی روی نیمکت یک تیم در جام جهانی می‌نشیند. ما مربی‌ای را استخدام می‌کنیم که هشت سال با تیم ملی ما کار کرده است. او شرایط تیم ملی را می‌داند. من مطمئنم یک نظم قوی و مسنجم به نیمکت و رختکن و اردوهای تیم ملی بازمی‌گردد و شاید در آینده استفاده بهینه‌ای کنیم.

 • گراهام پارتر جانشین توخل/ دومین سرمربی گران

  گراهام پارتر جانشین توخل/ دومین سرمربی گران

  تهران – ایرنا – به دنبال برکناری ناگهانی سرمربی آلمانی چلسی، این باشگاه…

 • استیلی استعفا کرد

  استیلی استعفا کرد

  تهران- ایرنا- مدیر تیم ملی فوتبال ایران از سمت خود استعفا کرد.

 • بازگشت مدافع مصدوم پیکان به میادین

  بازگشت مدافع مصدوم پیکان به میادین

  تهران- ایرنا- مدافع مصدوم تیم فوتبال پیکان با توجه به بهبود شرایطش…

 • مهدوی برای پرسپولیس سوت می‌زند، همرنگ برای استقلال

  مهدوی برای پرسپولیس سوت می‌زند، همرنگ برای استقلال

  تهران- ایرنا- سیدرضا مهدوی برای پرسپولیس و یاسر همرنگ برای استقلال…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.