رییس انجمن زمین‌شناسی: معادن ظرفیت مهم اشتغال در شرق کشور است

رییس انجمن زمین‌شناسی: معادن ظرفیت مهم اشتغال در شرق کشور است

دکتر محمد حسن کریم‌پور پنج‌شنبه شب در حاشیه آیین اختتامیه چهاردهمین همایش زمین‌شناسی اقتصادی ایران در گناباد در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: با توجه به خشکسالی حدود ۲۰ سال گذشته و کمبود بارش و نزولات جوی و محدودیتهای توسعه در بخش کشاورزی، می توان از قابلیت ها و ظرفیتهای غنی معدنی در شرق کشور با برنامه ریزی صحیح و اصولی به عنوان عامل مهم برای توسعه و رونق اقتصادی این منطقه بهره گرفت.

وی ادامه داد: از این میان گناباد با برخورداری از ذخایر غنی معدنی از مناطق بسیار مستعد در این زمینه به شمار می رود که با توسعه سرمایه گذاری در زمینه های اکتشاف، استخراج و فرآوری مواد معدنی می توان گامهای موثری برای رشد و توسعه و رونق اقتصادی منطقه برداشت.

کریم‌پور اضافه کرد: انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران از سال ۱۳۸۹ تاکنون با برگزاری ۱۴ همایش زمین شناسی اقتصادی در تلاش است تا رویدادهای علمی، پایان نامه ها و تحقیقات دانشگاهها و مراکز آموزش عالی و مراکز تحقیقاتی در زمینه زمین شناسی و اکتشافات و استخراج مواد معدنی و علوم مرتبط را به صورت هدفمند و متناسب با نیازهای روز جامعه و تقاضا محوری جهت دهی کند تا اثر بخشی بیشتر آنها در حیطه عمل افزایش یابد.

دکتر کریم پور گفت: شهرستانهای دامغان و گناباد برای برگزاری چهاردهمین همایش انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران مورد توجه قرار داشت که از این میان گناباد با عنایت به ظرفیتهای غنی و شاخص معدنی به عنوان مکان این همایش انتخاب شد.

دبیر علمی چهاردهمین همایش انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران هم به خبرنگار ایرنا گفت: این همایش تخصصی در حوزه های اکتشاف و استخراج معدن شامل زمین شناسی اقتصادی، اکتشافات ژئوشیمیایی، اکتشافات ژئوفیزیکی، پترولوژی (مرتبط با زمین شناسی)، دانش و انتخاب اهداف اکتشافی، اکتشافات معدنی و محیط زیست، کانه آرایی، سنجش از دور GIS، اکتشاف معدنی، زمین شیمی و هیدروشیمی، جغرافیا، مواد، متالوژی و معدن به مدت ۲ روز برگزار شد.

صدیقه زیرجانی زاده افزود: از مجموع یکصد مقاله ارسالی از اساتید و محققان و دانشجویان دانشگاهها و مراکز آموزش عالی کشور به دبیرخانه همایش انجمن زمین شناسی اقتصادی ایران، ۹۵ مقاله پذیرفته شده است که از این تعداد ۴۲ مقاله به صورت سخنرانی و ۵۳ مقاله در قالب پوستر طی برگزاری همایش مزبور ارایه شدند.

چهاردهمین همایش انجمن زمین‌شناسی اقتصادی ایران شانزدهم و هفدهم شهریورماه به میزبانی مجتمع آموزش عالی گناباد برگزار شد.

مرکز شهرستان گناباد در ۲۸۷ کیلومتری جنوب مشهد واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.