امام جمعه اردبیل: پیاده‌روی اربعین به راهپیمایی جهانی علیه استکبار تبدیل شود

امام جمعه اردبیل: پیاده‌روی اربعین به راهپیمایی جهانی علیه استکبار تبدیل شود

به گزارش خبرنگار ایرنا ، آیت‌الله سیدحسن عاملی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته اردبیل با بیان اینکه راهپیمایی اربعین امسال یکی از با عظمت‌ترین اجتماعات تاریخ بشر است، اظهار کرد: امام حسین (ع) به طور استثنایی امسال جاذبه و عظمت خود را نشان داده و این اجتماع در وهله‌ اول، عزت برای تمام مسلمان‌هاست.

وی افزود: شعارهای کربلا که شعارهای جهانی است، ظرفیت تبدیل این حرکت به اعتراض جهانی را داراست و خوشبختانه پرچم‌های کشورهای مختلف در این راهپیمایی به اهتزاز درآمده است و از جهت کشوری و فردی نیز این اجتماع می‌تواند به حرکت بزرگ اصلاحی تبدیل شود.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل ادامه داد: صاحبان ادیان سال‌هاست تحقیق می‌کنند چطور شخصی بعد از ۱۴۰۰ سال توانسته این همه جاذبه و جمال خود را حفظ کند؛ واتیکان یک‌هزار و ۵۰۰ عنوان کتاب در خصوص کربلا و عاشورا از ایران جمع‌آوری کرده و روی آن تحقیق می‌کند تا بتواند چند نفر بیشتر را در کلیسا جمع کند اما شرع مقدس ما برای اجتماعات، ارزش خاصی قائل است و اجتماعاتی مثل نماز جمعه، نماز عیدین و حج جزو شعائر دین هستند.

توصیه به جمهوری آذربایجان در خصوص عزاداری بر امام حسین (ع)

آیت‌الله عاملی با بیان اینکه این اجتماع به منزله یک مدرسه و عشق اباعبدالله (ع) به عنوان قوی‌ترین اهرم می‌تواند مشکلات اجتماعی و فردی ما را حل کند، گفت: این روزها مومنین زیادی از جمهوری آذربایجان به من زنگ می‌زنند و می‌گویند هر فقر و نداری را تحمل می‌کنیم اما به دوری از امام حسین (ع) طاقت نداریم و کاری بکنید ما از راهپیمایی اربعین محروم نشویم.

امام جمعه اردبیل ادامه داد: من خیرخواهانه به دولت آذربایجان می‌گویم، یک دشمن هم برای انسان زیاد است و لزومی ندارد این همه آذری را برای خودتان دشمن بکنید. خودتان جریان عزاداری را تولیت کنید مثل اردوغان که خودش به هالکالی (خلق علی ) می‌آید و در عاشورا خطبه می‌خواند. دولت‌های قبلی در ایران غیر از پهلوی پدر و پسر، خودشان تکیه دولت می‌زدند و سکان عزاداری را به دست می‌گرفتند و قصه ناصرالدین شاه در تکیه دولت مشهور است.

دعوت از خیران برای پشتیبانی از زائران اربعین

آیت‌الله عاملی با اشاره به کاستی‌های امکانات رفاهی در عراق به علت کثرت زوار خاطرنشان کرد: در جداره مرزی به شدت به آب احتیاج است و دولت عراق نمی‌تواند تمام امکانات را فراهم کند و حمله آمریکا به عراق آنها را به عقب انداخته است. هر کس به امام حسین (ع) علاقه دارد به استان‌های مرزی ایران آب شرب تهیه و ارسال نماید و زائران محترم که عازم هستند یا قصد عزم دارند حتما به هشدارهای وزارت کشور عمل کنند.

امام جمعه اردبیل گفت: دولت عراق در برابر سیل جمعیت که از ایران به عراق سرازیر شده واقعا غافلگیر شده است و اگر در بعضی موضوعات نتواند مددرسانی کند احتمال تلفات وجود دارد و عجیب است که در اردبیل هر روز ۱۲۰۰ مجوز صادر می‌شد و با لحاظ تمام استان‌ها کاملاً می‌توان درک کرد که در عراق چه خبر است و تا چند کیلومتری مرز دو طرف امکان تردد خودرو نیست و همه جا قفل شده و زوار در آتش تابستان عراق کیلومترها باید پیاده تردد کنند و از جهت آب و سرویس بهداشتی اوضاع در حد بحران است.

نماینده ولی فقیه در استان اردبیل افزود: ما خدا را هزاران بار باید شکر کنیم که ملت ما ملت حسینی هستند و هجمه های شدید آتئیستی نتوانسته ملت ما را از باورهای مقدس دینی جدا بکند.

کشورها از عادی سازی با اسرائیل عبرت بگیرند

عضو مجلس خبرگان رهبری گفت: این هفته در کشور مغرب عربی اتفاقی افتاد که برای تمام کشورها و دولت‌هایی که با اسرائیل عادی‌سازی کرده یا درصد عادی‌سازی هستند، بسیار عبرت‌انگیز است. خبرگزاری‌های رسمی کشور مغرب اعلام کردند که در مرکز ارتباطات اسرائیل که به منزله سفارت اسرائیل است به تمام کارمندان زن سفارت که همه مغربی هستند توسط صهیونیست‌ها تجاوز شده و شخص رئیس این مرکز دیویدغوفرین در این افتضاح جنسی مجرم اول است و اسرائیل فوراً او را از مغرب فراخواند.

عاملی ادامه داد: فعالان اجتماعی مغرب خواستار بستن فوری دفتر ارتباطات اسرائیل که در نظر آنها لانه جاسوسی و بی‌عفتی است، شده‌اند و قرار است روز شنبه ملت مغرب در برابر پارلمان این کشور علیه جاسوسی و سوء‌استفاده جنسی صهیونیست‌ها تظاهرات کنند و شعار آنها این است "از ننگ و عار عادی سازی تا ننگ و عار سوءاستفاده جنسی،".

وی افزود: آنها می‌گویند به کرامت ملی ما اهانت شده و طبق قانون کشور، صهیونیست‌ها باید مجازات شوند اما دولت مغرب که از طرفداران دو آتشه عادی سازی با اسرائیل است، حتی حاضر به محکوم کردن این افتضاح نیست.

آیت‌الله عاملی ادامه داد: این حادثه ذره‌ای از خیانت‌های بزرگ اسرائیل در هر کشوری است که در آنجا حضور دارد و بنابراین تمام ملت‌های مسلمان که اسرائیل در کشور آنها سفیر دارد، مواظب ناموس خودشان باشند و اگر غفلت کنند اسرائیل در کمین است.

امام جمعه اردبیل افزود: از عجایب امور این است که پادشاه مغرب در سالروز تاسیس اسرائیل، یک تحفه ملوکانه به رئیس دیپلمات‌های اسرائیل در رباط داده تا به رئیس اسرائیل تقدیم کند ولی او آن را دزدیده است و این نکته نیز جای عبرت است که دولت‌های اسلامی که آغوش خود را به اسرائیل باز کرده‌اند، بدانند دزدی عنوان برجسته هویت اسرائیلی است و حضور اسرائیل در کشورهای اسلامی خطر بسیار بزرگتر از آنچه گفته شد، دارد.

عاملی اضافه کرد: بعد از عادی‌سازی با اسرائیل، این رژیم مجعول قطعاً سراغ مذهب‌سازی جدید خواهد آمد و دین ملت را خواهد گرفت و در اکثر کشورهای عربی، آنها کتاب‌های درسی را تغییر داده و آیات مربوط به بنی اسرائیل و امر به معروف و نهی از منکر و شذوذ جنسی (همجنس بازی) و برائت از مشرکین و کفار را تغییر داده‌اند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.