واقعه ۱۷ شهریور زمینه سرنگونی رژیم پهلوی را فراهم کرد

واقعه ۱۷ شهریور زمینه سرنگونی رژیم پهلوی را فراهم کرد

به گزارش خبرنگار ایرنا، غلامرضا منتظری روز جمعه در مصلی وحدت گرگان افزود: در تاریخ به دو سوال باید توجه کرد چگونگی و چرایی؟ ۱۷ شهریور چگونه اتفاق افتاد؟ چرا اتفاق افتاد؟ پاسخ به این چرایی ها به یقین معرفت و بصیرت ایجاد کرده و مقدمه آگاهی است.
وی اظهار داشت: در زمان رژیم پهلوی به سخنرانان می گفتند هر چه می خواهید از چگونگی حرف بزنید ولی از چرایی نه و این مهم امروز باید مورد توجه باشد و به یقین واقعه ۱۷ شهریور آینه ای بوده که سیمای حقیقی رژیم پهلوی در آن دیده می شود.
وی بیان کرد: برخی امروز درصدد هستند از آن رژیم بد سیرت، صورت زیبا نشان دهند چرا که تاریخ را به خوبی مطالعه نکردند.
منتظری افزود: رژیم پهلوی در مقابل اعتراضات مردم متزلزل شد و ملت ایران با الهام از نهضت حسینی به یزید زمان خود نه گفتند.
وی اظهار داشت: مردم ایران با الهام از رهنمودهای امام به یزیدیان نه گفتند چرا که رژیم از هرگونه بی عدالتی و جسارت کوتاهی نمی کرد.
وی بیان کرد: از سال ۱۳۵۶ رژیم پهلوی سعی داشته با شعار آزادی بیان فضای معترض را عوض کرده، شاید جامعه آرام شود ولی در ظاهر هم تحمل آزادی بیان مردم را نداشته و بجای آن مسلسل های خود را فعال کردند که ۱۷ شهریور نقطه عطف ظلم و ستم های رژیم در تاریخ ایران است.
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس اسلامی گفت: پس از ارتحال مرحوم آقا مصطفی خمینی جامعه وارد مرحله جدیدی از مبارزه شد و واقعه به آتش کشیدن سینمای آبادان که ۴۰۰ نفر قتل عام شدن هم گویای چهره واقعی رژیم پهلوی و شکل گیری قیام های مردمی است.
منتظری افزود: چله‌ها در شهرهای بزرگ کشور برای چهلم شهدا شکل گرفته و کمر شاه را شکست و یکی پس از دیگری رژیم را به وحشت کشاند.
وی اظهار داشت: در عید فطر ۱۳۵۶ اعتراض نرم عمومی شروع شد و امام خمینی (ره) پیام داد باید این اعتراض ها تا سرنگونی رژیم پهلوی ادامه داشته باشد.
وی بیان کرد: ماهیت شاه حقوق بشر شعاری بیش نبود و در عمل طرفدار مشت آهنی دربرابر مردم بودند.
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس اسلامی گفت: در ۱۷ شهریور ماه ۱۳۵۷ حکومت نظامی بدون اطلاع رسانی به مردم شکل گرفت و مردم تهران برای اعتراض به میدان ژاله سابق میدان شهدای امروز رفته و با مسلسل های رژیم پهلوی و قتل های فجیع مواجه شدند که به جمعه سیاه و خونین معروف شد.
منتظری افزود: این جمعه سیاه لکه ننگی در تاریخ پهلوی بود که سرآغاز شکل گیری طوفان انقلاب برای سرنگونی شاه و روز شمار سقوط رژیم پهلوی به شمار می آید و به دنبال آن اعتصابات شرکت ملی نفت کمر شاه را شکست و قاطعیت و محبوبیت امام خمینی (ره) افزایش پیدا کرد.
وی اظهار داشت: رژیم پهلوی در مقابل ایستادگی، استقامت و سربلندی این ملت چاره جز تسلیم نداشته و شاه فرار را بر قرار ترجیح داد و زمینه حضور امام خمینی (ره) فراهم شد.
وی بیان کرد: این قیام خونین یکی از فرصت های استثنایی در تاریخ انقلاب‌ که عظمت امام را تقویت و زمینه های پایان یافتن رژیم منحوس را فراهم می کند.
نماینده مردم گرگان و آق‌قلا در مجلس اسلامی گفت: فضای آزاد، مستقل و سربلند امروز را مدیون شهدای ۱۷ شهریور، انقلاب، دفاع مقدس و حریم حرم هستیم و کشور امروز به جایی رسیده که قدرت های بزرگ اقتصادی و سیاسی دربرابر آن سر فرود می آورند.
منتظری با اشاره به اربعین حسینی افزود: امروز اربعین به نهضت بزرگ جهانی تبدیل شده و یکی از میراث های ارزشمند حسینی تجلی شکوه وحدت و اقتدار مسلمانان است که زمینه ساز ظهور امام زمان (عج) خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.