انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه جیرفت و دانشگاه سالنتو ایتالیا

انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک بین دانشگاه جیرفت و دانشگاه سالنتو ایتالیا

به گزارش خبرنگار ایرنا، حسین شکفته عصر سه شنبه در حاشیه این آئین به خبرنگار ایرنا گفت: یکی از برنامه‌های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیپلماسی و مرجعیت علمی بوده، لذا درهمین راستا این تفاهم نامه منعقد شد.

وی افزود: از حدود چندین ماه پیش تفاهم‌نامه با دانشگاه سالنتو ایتالیا در دستور کار قرار گرفت.

شکفته ادامه داد: این دانشگاه از دانشگاه های خوب کشور ایتالیا است که رنکینگ جهانی علمی قابل قبولی دارد، لذا بر این اساس تصمیم به انعقاد تفاهم نامه مشترک با این دانشگاه گرفته شد.

رئیس دانشگاه جیرفت به مفاد تفاهم‌نامه اشاره کرد و تبادل دانشجو بین ۲ دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری، استفاده دانشجویان این دانشگاه ها از ظرفیت های علمی یکدیگر، فعالیت پژوهشی مشترک، اعزام اساتید و دانشجویان از این دانشگاه ها را از جمله مفاد این تفاهم نامه برشمرد.

انجام فعالیت های تحقیقاتی باستان شناسی برای شناسایی و شکوفایی تمدن جیرفت

رییس دانشگاه جیرفت انجام فعالیت های تحقیقاتی باستان شناسی را از جمله دیگر مفاد این تفاهم نامه برشمرد و گفت: جیرفت از تمدن های قدیمی بوده که با فعالیت های باستان شناسی سبب شکوفایی و شناسایی این تمدن تاریخی می شود.

وی افزود: در سایر رشته ها نیز این ظرفیت وجود دارد که فعالیت های مشترک بین دو دانشگاه انجام شود.

شکفته با بیان اینکه مدت این تفاهم‌نامه چهار سال است، اظهار داشت: این تفاهم نامه قابل تمدید می‌باشد.

وی اضافه کرد: دانشگاه سالنتو ایتالیا دارای ۶ دانشکده از جمله علوم محیطی، پایه، علوم انسانی، علوم اجتماعی و همچنین باستان شناسی بوده که ما می‌توانیم با آنها در این زمینه ها همکاری کنیم.

دانشگاه جیرفت را با شناخت انتخاب کردیم

رییس دانشگاه سالنتو ایتالیا هم گفت: با شناخت و تحقیق دانشگاه جیرفت را برای تعامل انتخاب کردیم.

پرفسور فابیو پالیشه با ابراز خرسندی از حضور در جیرفت، هدف اصلی خود را تعامل با این دانشگاه برشمرد.

وی ادامه داد: روابط کشور ایران و ایتالیا گرم و صمیمانه بوده و احساسات و عواطف بین این ۲ کشور به هم نزدیک است که این موضوع سبب تعاملات بهتر می شود.

رییس دانشگاه سالنتو ایتالیا اظهار داشت: ما به طور کلی دنبال تعاملات علمی مشترک با دانشگاه جیرفت هستیم.

وی یادآور شد: اساتید این دانشگاه ها می‌توانند از فرصت‌های تحصیلی و ظرفیت های دانشگاه ایتالیا و جیرفت استفاده کنند.

پالیشه ادامه داد: دانشجویان مقاطع دکتری تخصصی و کارشناسی ارشد در رشته های مختلف این دو دانشگاه می توانند از این تعامل مشترک استفاده کنند.

فعالیت های باستان شناسی در شهر سوخته

رییس دانشگاه سالنتو ایتالیا گفت: باستان شناسانی از این کشور از سال ۱۹۹۳ همکاری داشته اند و در مجموع شهر سوخته برای ما جذابیت زیادی برای کاوش دارد.

وی افزود: تمایل فعالیت مشترک با دانشگاه جیرفت را داریم لذا این تعامل نیازمند درخواست طرف مقابل دارد.

فعالیت های مشترک با پنج دانشگاه خارجی

مشاور رییس دانشگاه جیرفت در امور بین الملل از فعالیت های مشترک این دانشگاه با پنج دانشگاه خارجی خبر داد.

محبوبه شیرانی افزود: دانشگاه جیرفت طی سال های اخیر با دانشگاه های میلان و سالنتو ایتالیا، ۲ دانشگاه از کشور هند و یک دانشگاه از کشور مقدونیه تفاهم نامه همکاری داشته است.

وی ادامه داد: در این تفاهم نامه ها اساتید ما فرصت فعالیت های مشترک علمی پیدا کردند تا با استفاده از این تفاهم نامه در جهت حل مشکلات کشور و در راستای توسعه صنعت گامی مهم بردارند.

مشاور رییس دانشگاه جیرفت در امور بین الملل گفت: این دانشگاه جیرفت طی سال های اخیر در عرصه های بین الملل پویا بوده و از سال ۲۰۱۵ تا ۲۰۲۲ تعاملات بین المللی زیادی داشته است.

وی ادامه داد: این تعاملات در رشد دانشگاه و اعضای هیئت علمی بسیار کمک کننده بوده است.

تمدن جیرفت ظرفیت خوبی برای باستان شناسی

عضو هیات علمی دانشگاه جیرفت هم گفت: منطقه جیرفت و هلیل به لحاظ فرهنگی از مهمترین مناطق باستان شناسی ایران است.

میثم شهسواری افزود: شاید هزاران محوطه باستان شناسی در این حوزه وجود دارد که جای کار بسیار زیادی دارد ولی متاسفانه به جایگاهی واقعی خود تاکنون نرسیده است.

وی اظهار داشت: امیدواریم با همکاری های سازمان های مختلف و همچنین همکاری های بین المللی دانشگاه این پژوهش ها را منسجم و هدفمند کنیم تا نتایج بهتری دریافت کنیم.

شهسواری افزود: انجام این فعالیت ها در رسیدن به اهداف و معرفی منطقه به لحاظ باستان شناسی و تبادل در حوزه های بین رشته ای بین ۲ دانشگاه جیرفت و ایتالیا می تواند نقش خوبی داشته باشد.

وی ادامه داد: اعضای هیات علمی و دانشجویان می توانند از ظرفیت های زیرساختی علمی دانشگاهی و ظرفیت های علمی بین دانشگاه فعالیت های مشترک خوبی را رقم بزنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.