تخفیف ۳۰ درصدی شامل پروانه‌های نهضت ملی مسکن در بیرجند می‌شود

تخفیف ۳۰ درصدی شامل پروانه‌های نهضت ملی مسکن در بیرجند می‌شود

بیرجند – ایرنا – معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند گفت: این شهرداری برابر قوانین و مقررات برای طرح نهضت ملی مسکن ۳۰ درصد تخفیف در صدور پروانه‌های ساختمانی را لحاظ می‌کند.

به گزارش روز سه‌شنبه ایرنا از مدیریت ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری بیرجند، علیرضا توانا در حاشیه بازدید معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی و شهردار بیرجند از اراضی زعفرانیه افزود: شهرداری بیرجند علاوه بر اینکه انجام این پرونده‌ها را در اولویت نخست کاری خود دارد با اعمال قوانین تخفیف ۳۰ درصد در هزینه‌های صدور پروانه، نهایت همکاری و مساعدت لازم را در این خصوص انجام می‌دهد.

وی گفت: همه تلاشمان را به کار می‌گیریم که روند اجرای پروژه‌های نهضت ملی مسکن تسریع شود و مدیریت شهری بسترهای لازم برای صدور پروانه‌های مورد نیاز به‌ منظور ساخت این واحدهای مسکونی را فراهم آورده است.

معاون شهرسازی و معماری شهرداری بیرجند عنوان کرد: در سال‌های اخیر شاهد افزایش جمعیت شهر بیرجند هستیم و این مساله ضرورت برنامه‌ریزی مناسب برای تامین مسکن جوانان و ساکنان این شهر را افزایش داده است.

وی افزود: طرح نهضت ملی مسکن واقع در اراضی موسوم به زعفرانیه بیرجند از مهمترین‌های اولویت‌های دولت سیزدهم است و شهرداری منطقه یک در اقدام جهادی برای صدور پروانه ساختمانی اراضی مورد نظر همه نیروهای متخصص شهرسازی در سطح شهرداری بیرجند و سازمان‌های وابسته را به کار گرفته است.

توانا گفت: با تشکیل تیم اختصاصی مستقر در اتاق مجزا با حضور افراد ذیصلاح برای تسریع در امور، از دهم مرداد تا پنجم شهریور ماه تمامی مراحل مربوط به صدور پروانه تعداد ۴۵۵ قطعه با مجموع ۴ هزار و ۱۵۸ واحد مسکونی شامل ثبت درخواست در سامانه، تشکیل پرونده، کارشناسی، تایید نقشه‌های مربوطه، اخذ استعلامات مورد نیاز، انجام و هزینه‌های متعلقه محاسبه شده است.

وی اظهار داشت: همچنین در اسرع وقت به شرکت‌های مربوطه اعلام شده که تاکنون اقدامی برای پرداخت هزینه‌ها صورت نگرفته است.

معاون شهردار بیرجند گفت: انجام مابقی مراحل برای صدور پروانه‌های ساختمانی، (۱۰ درصد کار باقیمانده) صرفا بعد از پرداخت هزینه‌های متعلقه امکانپذیر است.

وی افزود: براساس گزارش ارائه شده از سوی شهرداری منطقه ۲ بیرجند، برای اراضی موسوم به سایت اداری در سال ۱۴۰۱ تاکنون تقریبا ۱۵۰ پروانه ساختمانی صادر شده و حدود ۱۰۰ پروانه به دلیل تکمیل پرونده از ناحیه متقاضیان در مرحله اقدام بوده که به محض تکمیل پرونده‌ها، پروانه‌های مورد نظر نیز صادر خواهد شد.

توانا اظهار داشت: اراضی دولتی که در طرح نهضت ملی مسکن قرار دارند از هزینه تغییر کاربری معاف هستند.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار خراسان جنوبی ۲۴ شهریور امسال در جلسه شورای مسکن استان گفت: شهرداری‌ها به‌ویژه در مرکز استان باید در زمینه صدور پروانه ساختمانی واحدهای طرح نهضت ملی مسکن با همه توان کمک کنند تا سرعت کار افزایش یابد.

علیرضا عباس‌زاده افزود: در شاخص‌های ارزیابی اجرای طرح نهضت ملی مسکن در سطح ملی، خراسان جنوبی از نظر تامین زمین مورد نیاز در وضعیت خوبی قرار دارد اما در زمینه واگذاری اراضی برای آماده‌سازی و صدور پروانه باید دقت بیشتری شود.

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی هم در آن جلسه گفت: براساس قانون مصوب مجلس شورای اسلامی باید برای پروژه‌های نهضت ملی مسکن شهرداری‌ها ۳۰ درصد تخفیف را اعمال کنند.

وحید داعی افزود: براساس قانون و مصوبه مجلس شورای اسلامی تمامی شهرداری‌های کشور از جمله خراسان جنوبی موظف به اعمال تخفیف ۳۰ درصدی در هزینه‌های طرح نهضت ملی مسکن هستند و امیدواریم بعد از این جلسه، موضوع با قدرت دنبال و اجرایی شود.

وی با بیان این درخواست که شهرداری‌ها صدور پروانه را به تکمیل عملیات آماده‌سازی مشروط نکنند گفت: بعد از واگذاری زمین به متقاضیان، شهروند باید قادر به پیگیری صدور پروانه ساختمانی باشد و در این زمینه شهرداری‌ها باید توجه ویژه داشته باشند.

 • ۸۳ میلیارد ریال کالای اموال تملیکی استان بوشهر به فروش رسید

  ۸۳ میلیارد ریال کالای اموال تملیکی استان بوشهر به فروش رسید

  بوشهر – ایرنا – مدیر کل جمع آوری و فروش اموال تملیکی استان بوشهر گفت:…

 • اجرای نمایش “ دل لرزه“ با هدف رهایی زندانیان غیر عمد در یزد

  اجرای نمایش “ دل لرزه“ با هدف رهایی زندانیان غیر عمد در یزد

  یزد- ایرنا- هنرمندان عرصه نمایش استان یزد اقدام به اجرای نمایشی تحت…

 • تدارک پنج مرکز اسکان متمرکز ویژه زائران دهه پایانی صفر

  تدارک پنج مرکز اسکان متمرکز ویژه زائران دهه پایانی صفر

  مشهد- ایرنا- مدیر عامل بنیاد کرامت رضوی گفت: آستان قدس رضوی پنج مرکز…

 • سرپرست فرمانداری اهواز: دستگاه‌های خدمات رسان حق قطع خدمات خود به مدارس را ندارند

  سرپرست فرمانداری اهواز: دستگاه‌های خدمات رسان حق قطع خدمات خود به مدارس را ندارند

  اهواز – ایرنا – سرپرست فرمانداری اهواز گفت: دستگاه‌های خدمات رسان…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.