تعویض کابل‌های برق ورزشگاه آزادی بعد از نیم‌قرن/ سکوها به زودی بازسازی می‌شود

تعویض کابل‌های برق ورزشگاه آزادی بعد از نیم‌قرن/ سکوها به زودی بازسازی می‌شود

تهران- ایرنا- معاون فنی و مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی کشور از بازسازی سکوهای تماشاگران ورزشگاه آزادی تهران خبر داد و گفت: حساسیت به خرج دادیم تا کار اصولی و ماندگار انجام شود.

به گزارش ایرنا، سعید ابوالفتحی معاون فنی و مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی گفت: از مهرماه سال گذشته طبق دستور مقام عالی وزارت ورزش و جوانان بازسازی و بهسازی مجموعه بزرگ آزادی را در دستور کار قرار دادیم. کارهای مطالعاتی متعددی در این زمینه انجام شد و سعی کردیم که موارد موجود را اولویت‌بندی کنیم.

تعویض کابل‌های برق آزادی بعد از نیم‌قرن

وی افزود: یکی از اتفاقات خوبی که در این مدت رخ داد تعویض کابل‌ها و پست برق مجموعه بود. سیستم برق مجموعه ورزشی آزادی مربوط به سال‌های ابتدایی ساخت این مجموعه در حدود ۵۰ سال پیش بود و مشکلات عدیده‌ای را ایجاد می‌کرد که توانستیم به لطف خداوند با برگزاری مناقصه تعویض کابل‌ها و پست برق مجموعه آزادی پیمانکار این پروژه را انتخاب کنیم که در حال حاضر نیز مشغول به فعالیت است. در آینده‌ای نزدیک کابل‌ها و تابلو برق‌های استادیوم آزادی بعد از نیم قرن به صورت کامل تعویض خواهد شد.

سکوهای آزادی ایمن‌سازی می‌شوند

معاون فنی مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی تصریح کرد: مبحث بعدی بحث مقاوم‌سازی و ایمن‌سازی مجموعه یکصد هزار نفری آزادی بود. اقدامات تحقیقاتی متعددی را انجام دادیم. از مشاورهای پروژه استفاده کردیم و طبق مطالعاتی که داشتیم ۱۵ زون از سکوهای تماشاگران استادیوم آزادی را با هدف بهسازی، مقاوم‌سازی و سبک‌سازی به مرحله مناقصه گذاشتیم. فراخوان مناقصه برای تعیین پیمانکار انجام شده و آگهی فراخوان در سایت و روزنامه‌های کثیرالانتشار موجود است و انشاءا… سعی می‌کنیم با انتخاب پیمانکار هرچه سریع‌تر این پروژه را انجام دهیم.

وی در خصوص فرآیند مناقصه اعلام کرد: از تاریخ ۳۰ شهریور تا ۹ مهر مهلت دریافت اسناد ارزیابی است. تاریخ عودت اسناد ۲۳ مهر و زمان بازگشایی پاکت‌ها نیز ۲۵ مهر در مجموعه ورزشی انقلاب خواهد بود.

تشریح دلایل تاخیر در بازسازی آزادی

ابوالفتحی در خصوص مسائل مربوط به سکوهای استادیوم آزادی و علت طولانی شدن روند بهسازی آن گفت: پس از آخرین بازی فصل قبل لیگ فوتبال مسائلی در خصوص مقاوم نبودن سازه استادیوم آزادی مطرح شد و برخی ویدیوها در فضای مجازی منتشر شد. طبق دستور و تاکید وزیر ورزش، خیلی سریع تیم مهندسی در محل پروژه حضور پیدا کرد و ابعاد مختلف موضوع مورد بررسی قرار گرفت. ابتدا توسط مشاور مادری که در پروژه وجود دارد راهکارهای مختلف را دریافت و بررسی کردیم و از نظرات فنی و مهندسی سایر مشاوران نیز در این خصوص استفاده شد. نظریه‌ای که متفق‌القول بر آن باور داشتند این بود که سازه استادیوم آزادی مشکلی ندارد و فقط بار روی سازه اصلی دچار مشکل شده اما با توجه به اهمیت موضوع و این‌که حفظ امنیت مردم عزیزمان خط قرمز ماست علاوه بر مشاور مادر، یک مشاور مقاوم‌ساز بنام که تخصص و تجربه ویژه در بحث مقاوم‌سازی دارد برای پروژه جذب کردیم. اگر بنا بر این بود که کار را فقط با گزارش فنی و تشخیص مشاور مادر پروژه پیش ببریم روند مناقصه به مراتب زودتر انجام می شد، اما هدف این بود که طول عمر سازه را افزایش دهیم و به همین منظور یک مشاور مقاوم ساز با تجربه را استخدام کردیم. شاید در حال حاضر سازه استادیوم مشکلی نداشته باشد اما برای این‌که بتوانیم طول عمر آن را افزایش دهیم احتیاج به این است که مقاوم‌سازی را به‌صورت کامل انجام دهیم.

برای انجام کار اصولی و ماندگار به زمان نیاز است

معاون فنی مهندسی شرکت توسعه و نگهداری اماکن ورزشی گفت: به هرحال طبیعی است که مطالعات بحث زمان‌بری است. برای این‌که بتوانیم کار اصولی و بر اساس دستورالعمل‌ها و ضوابط و مقررات به روز انجام دهیم به زمان بیشتری احتیاج بود. استادیوم آزادی بر اساس دستورالعمل‌ها و ضوابط ۵۰ سال پیش‌ساخته شده ولی در حال حاضر تمام این دستورالعمل‌ها متفاوت است. از مشاور مقام‌ساز خواستیم که در کمترین زمان ممکن بررسی‌های لازم را انجام دهد و این‌که زمان مناقصه کمی طولانی شده بابت این بود که ما مشاور مقاوم‌ساز را هم به پروژه اضافه کردیم و نکات وی را هم جداگانه دریافت کرده و به یک برآورد کلی در این زمینه رسیدیم.

 • زارع: باخت ثانیه‌های پایانی برایم سخت بود

  زارع: باخت ثانیه‌های پایانی برایم سخت بود

  تهران- ایرنا- ملی‌پوش کشتی آزاد ایران گفت: در ثانیه‌های پایانی نتیجه…

 • برترین های مسابقات تنیس کشور معرفی شدند

  برترین های مسابقات تنیس کشور معرفی شدند

  تهران- ایرنا- با انجام‌ دیدارهای فینال رقابت‌های تنیسِ رده‌های سنی،…

 • اطری: در فینال کشتی از دستم در رفت

  اطری: در فینال کشتی از دستم در رفت

  تهران- ایرنا- دارنده مدال نقره مسابقات کشتی آزاد قهرمانی ۲۰۲۲ جهان…

 • عموزاد: در تشک کشتی بی‌رحم هستم

  عموزاد: در تشک کشتی بی‌رحم هستم

  تهران- ایرنا- دارنده مدال طلای کشتی آزاد قهرمانی جهان گفت: از مردم…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.