خاطرات سه هزار رزمنده بسیجی استان یزد ثبت و ضبط شد

خاطرات سه هزار رزمنده بسیجی استان یزد ثبت و ضبط شد

سرهنگ منصور زارع روز سه‌شنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا افزود: این خاطرات با همکاری خوب رزمندگان جانبرکف یزدی در مرکز استان و شهرستان‌ها در قالب هفت هزار ساعت مصاحبه تهیه و به دلیل اهمیت موضوع به مرور پیگیری و اقدام صورت می‌گیرد.

وی با قدردانی از همکاری خوب رزمندگان دوران هشت سال دفاع مقدس استان برای ثبت و ضبط خاطرات آنها به اهمیت انتقال آن به مردم به خصوص نسل جوان اشاره کرد و ادامه داد: اداره‌کل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و در شهرستان‌ها آمادگی برای ثبت و ضبط خاطرات وجود دارد.

این مسئول بیان کرد: از ۱۰ سال گذشته تاکنون بیش از ۵۰۰ عنوان کتاب در حوزه ایثار و شهادت به خصوص در ارتباط با رزمندگان دفاع مقدس در استان چاپ و توزیع شده که ۱۶۳ عنوان آن توسط انتشارات خط شکنان این اداره‌کل است و تا پایان امسال ۶۰ عنوان جدید تولید می‌شود که از همکاری خوب رزمندگان و تلاش و همکاری ۱۵ نویسنده قدردانی می‌شود.

زارع اظهار کرد: برای اولین بار در کشور توسط این اداره‌کل، دانشنامه دفاع مقدس استان در قالب ۷۰۰ صفحه شامل شهدا و اشخاص، فرهنگی و اجتماعی و جغرافیا و نظامی در حال تدوین است که حدود ۹۰ درصد کار آن با حمایت و همراهی خوب مسئولان و رزمندگان اسلام به پایان رسیده و امیدواریم تا پایان سال رونمایی شود.

وی گفت: کتاب نقش مردم استان یزد در دفاع مقدس از دیگر طرح‌ها و برنامه‌های مهم و محوری تاریخ شفاهی است که در استان در دست اقدام است که نقش مهمی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال دهنده ارزش‌های آن دوران طلایی به مردم به خصوص نسل جوان دارد که پیگیری و اقدام می‌شود.

مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس یزد در خصوص ویژه برنامه‌های هفته دفاع مقدس در استان یادآور شد: دیدار تصویری ۵۰۰ نفر از رزمندگان و پیشکسوتان دوران دفاع مقدس با مقام معظم رهبری در روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ساعت ۱۰ صبح در مسجد حظیره، رونمایی از کتاب‌های جدید حوزه ایثار، سخنرانی، برگزاری مسابقات و ترویج فرهنگ آن دوران و اطلاع رسانی در فضای مجازی صورت می‌گیرد.

استان یزد در دوران دفاع مقدس ۴۰ هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرده است.

هفته دفاع مقدس از ۳۱ شهریورماه آغاز می‌شود.

بر اساس آمار موجود پنج میلیون ایرانی در جنگ تحمیلی شرکت کردند که از این تعداد افزون بر ۲۲۰ هزار نفر به شهادت رسیدند. از میان شهدای جنگ تحمیلی، ۱۶ هزار نفر در جریان بمباران مناطق مسکونی به شهید شدند و بقیه در جبهه های نبرد به شهادت رسیدند.

در دفاع مقدس ۸۵ هزار نیروی بسیجی و ۴۸ هزار ارتشی ، بیش از ۳۳ هزار دانش آموز و بیش از سه هزار و ۵۰۰ دانشجو به شهادت رسیدند.

در این دوران ۸۸ مسیحی، ۱۸ کلیمی و ۹ زرتشتی در دفاع از خاک میهن شهید شدند و ۲ هزار تبعه غیر ایرانی نیز با حضور در جبهه های نبرد در مقابل عراق به شهادت رسیدند.

استان یزد با یک میلیون و ۲۵۰ هزار نفر جمعیت چهار هزار شهید تقدیم انقلاب اسلامی کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.