۴۰۰ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز اصفهان با انتقال آب دریا تأمین می‌شود

۴۰۰ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز اصفهان با انتقال آب دریا تأمین می‌شود

تهران- ایرنا- دوازدهمین جلسه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی ایران عصر امروز به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار و اعلام شد تا پایان سال ۱۴۰۳، آب مورد نیاز صنایع و معادن به استان اصفهان خواهد رسید.

به گزارش ایرنا، «محمد مخبر» روز سه‌شنبه در دوازدهمین جلسه انتقال آب از خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی که با حضور وزیر نیرو و مدیران عامل شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی مجری طرح انتقال آب دریا به فلات مرکزی ایران برگزار شد، با اشاره به اقدامات و برنامه‌ریزی‌های دولت برای رساندن آب دریا به فلات مرکزی ایران تأکید کرد: تا پایان دولت سیزدهم آب مورد نیاز صنایع و معادن بزرگ از طریق شیرین‌سازی و طرح‌های انتقال آب در کنار استفاده از ظرفیت پساب تأمین خواهد شد.

معاون اول رئیس‌جمهور با قدردانی از تمامی شرکت‌های مجری طرح انتقال آب خلیج فارس و دریای عمان به فلات مرکزی تصریح کرد: این اقدام مهم دولت سیزدهم یک تصمیم کلان کشوری است که باید با تمام توان و با همکاری شرکت‌های بزرگ صنعتی و معدنی تا پایان دولت نهایی شود.

مخبر همچنین دستور داد تا ظرف ۲ ماه آینده امکان کنترل برخط خطوط انتقال آب دریا برای نظارت بر چگونگی پیشرفت کار فراهم شود.

در این جلسه ضمن اعلام پیشرفت مطلوب خط تأمین آب سیستان و بلوچستان، تأکید شد با کمک سرمایه‌گذاری شرکت‌های صنعتی و معدنی و همچنین روش‌های نوین تأمین مالی آب شرب شهری و بهداشتی شهرهای استان سیستان و بلوچستان از جمله چابهار، نیک شهر، ایرانشهر، زاهدان و منطقه سیستان تا پایان دولت از طریق شیرین‌سازی آب دریا و انتقال از کُریدور شرقی به شهرهای مذکور تأمین می‌شود.

همچنین در خصوص کریدور شرقی خط انتقال آب دریای عمان مقرر شد تا پس از تأمین آب استان سیستان و بلوچستان و افزایش ظرفیت آب نمک زدایی شده به میزان ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب در سال اقدامات لازم برای رساندن آب شیرین به خراسان جنوبی و همچنین شهر مشهد هدف‌گذاری و نهایی شود.

در ادامه این جلسه در خصوص خط انتقال آب خلیج فارس به اصفهان اعلام شد که عملیات اجرایی این پروژه که در هفته دولت سال جاری آغاز شده، تا پایان سال ۱۴۰۳ به نتیجه رسیده و با اجرای طرح‌های نمک زدایی، شیرین سازی و خطوط انتقال آب، ۴۰۰ میلیون متر مکعب آب مورد نیاز استان اصفهان از طریق خطوط انتقال آب دریا به فلات مرکزی تأمین می‌شود.

وزارت نیرو نیز در این جلسه گزارشی از برآورد هزینه کل برنامه عملیات تأسیسات آبگیری و شیرین‌سازی طرح ملی انتقال آب از دریای عمان به کریدور شرق، برنامه عملیات اجرای سامانه انتقال آب از دریای عمان به کریدور شرق و پیشرفت روند لوله‌گذاری و اجرای خطوط انتقال آب دریا به استان اصفهان ارائه کرد.

 • وزیرکشور: میانگین ماندگاری زوار در مرز ایران ۲۰ دقیقه بود

  وزیرکشور: میانگین ماندگاری زوار در مرز ایران ۲۰ دقیقه بود

  تهران- ایرنا- وزیر کشور میانگین ماندگاری زوار در مرز ایران را ۲۰ دقیقه…

 • دیدار آیت الله رئیسی با رئیس شورای اروپا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

  دیدار آیت الله رئیسی با رئیس شورای اروپا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل

  نیویورک – ایرنا- آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور اسلامی ایران…

 • تکذیب ادعای دبیر سابق ستاد امربه‌معروف درباره جلسه سال ۹۸ در دفتر آیت‌الله رئیسی/پیشنهاد عجیب «محبی» برای مبارزه با بدحجابی!

  تکذیب ادعای دبیر سابق ستاد امربه‌معروف درباره جلسه سال ۹۸ در دفتر آیت‌الله رئیسی/پیشنهاد عجیب «محبی» برای مبارزه با بدحجابی!

  تهران – ایرنا – جلیل محبی دبیر سابق ستاد امر به معروف و نهی از منکر…

 • حقوق جانبازان و آزادگان معسر فاقد شغل ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است

  حقوق جانبازان و آزادگان معسر فاقد شغل ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است

  تهران- ایرنا- سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: براساس…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.