اختصاص یک هزارو ۳۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل زیرساخت‌های مجتمع میگوی چوئبده آبادان

اختصاص یک هزارو ۳۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل زیرساخت‌های مجتمع میگوی چوئبده آبادان

به گزارش ایرنا فتح اله ابوعلی روز چهارشنبه در گفت وگوی خبری، مجتمع پرورش میگوی چوئبده را از شاخص‌های مهم فعالیت های آبزی پروری خوزستان خواند و افزود:دولت سیزدهم توجه ویژه‌ای به فعالیت‌های تولیدی دارد که تصویب و تخصیص این اعتبار برای بهبود زیرساخت‌های این مجتمع تولیدی، نمونه‌ای از این توجه و اهتمام است.

وی با اشاره به بروز بیماری لکه سفید در تعدادی از مزارع پرورش میگو گفت: بیماری لکه سفید یک بیماری ویروسی است که درمان قطعی ندارد، و باید روش ها و راهکارهایی برای تولید در کنار این بیماری به کار گرفته می شود.

وی افزود: این بیماری در سال های گذشته مجتمع چوئبده را در آستانه تعطیلی و رکود قرار داد اما در ۲ سال گذشته عواملی از جمله بهره مندی از تجارب و دانش روز دنیا و روش‌های نوین در پرورش میگو توسط پرورش دهندگان منطقه، بهبود مدیریت بهداشتی مزارع، استفاده از بچه میگوهای حاصله از مولدهای عاری از بیماری، افزایش کیفیت غذا، ورود سرمایه گذاران جدید و با حمایت تولید کنندگان و سیاست های شیلات خوزستان و سایر اقدامات تکمیلی روند صعودی و رو به رشد صنعت میگو در این مجتمع موجب شد و ایجاد افق روشن پیش روی پرورش دهندگان، کوچ معکوس آنان به مجتمع را سرعت بخشیده است.

ابوعلی ادامه داد: موارد یاد شده نقش سازنده ای در رونق فعالیت پرورش میگو در شهرستان آبادان داشته به صورتی که امسال تاکنون هفت مزرعه و واحد تولیدی که سال ها غیر فعال و دچار رکود بودند دوباره وارد چرخه تولید شدند و در ۲ سال گذشته طرح نرسری برای نخستین بار در کشور و درحجم وسیع و با هدف کاهش بیماری اجرایی شد و هم اکنون پنج واحد نرسری فعالیت می کنند که ۳۰ درصد بچه میگوهای ذخیره سازی شده در استخرهای پرورشی در امسال از این طریق تامین شده است.

مدیرکل شیلات خوزستان سایر اقدامات صورت گرفته را فعال سازی و بهره برداری از سه مرکز تکثیرمیگو در مجتمع مراکز تکثیر میگوی آبادان بعد از سال ها تعطیلی و تامین ۹۰ درصد نیاز شهرستان به پست لارو میگو و همچنین افزایش ۲ برابری سطح زیر کشت بیان کرد.

ابوعلی در خصوص ترمیم و بازسازی زیرساخت های مجتمع پرورش میگوی چوئبده آبادان بیان کرد: ایجاد تاسیسات زیربنایی این مجتمع به بیش از ۲ دهه پیش باز می‌گردد و تعطیلی برخی مزارع به دلیل بروز بیماری لکه سفید، ضرورت بازسازی و مرمت زیرساخت های این مجتمع را دوچندان کرده است.

وی با بیان اینکه استقرار دولت جدید موجب توجه ویژه به فعالیت های تولیدی شده است ادامه داد: در پی سفر رییس جمهور در اواخر پارسال به آبادان و خرمشهر یک هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال برای تکمیل زیرساخت های این مجتمع مصوب شد و بلافاصله بعد از ابلاغ، فعالیت های عمرانی این مجتمع شروع می شود.

مدیرکل شیلات خوزستان گفت: حل مشکلات فعلی به پیگیری متولیان امر، تولیدکنندگان و رعایت مسوولیت های اجتماعی صنایع و حمایت ها و همکاری تمام ادارات و سازمان ها در منطقه باز می گردد؛ نوسانات تولید و اشتغال باید به گونه ای پایدار مدیریت شود تا موانع و مشکلات موجود حداقل پیامدهای منفی را برجای بگذارد.

به گفته ابوعلی، تولید ماهی قزل آلای رنگین کمان در فصل زمستان و به عبارتی خارج از دوره پرورش میگو و در شرایط خاص اقلیمی منطقه یکی از اقدامات مهم در راستای افزایش بهره وری و تولید بوده است.

وی در خصوص موضوع نقدینگی و تامین نهاده ها نیز گفت: دولت تسهیلات حمایتی در قالب پرداخت سه تا هشت میلیارد ریال به منظور حمایت از تولید برای تامین نهاده‌های مزارع پرورش ماهیان سردابی، گرمابی و میگو در نظر گرفت و بیشترین سقف تسهیلات در تولیدات بخش کشاورزی برای میگو لحاظ شده است و تولیدکنندگان برای تامین نهاده های مورد نیاز به سامانه بازارگاه مراجعه کنند.

مدیرکل شیلات خوزستان ادامه داد: دریافت تسهیلات بانکی هیچ گونه محدودیتی ندارد و امسال ۱۰۳ پرونده در کارگروه در دست اقدام است و به محض ابلاغ اعتبارات سال۱۴۰۱، وارد سامانه بانکی خواهند شد.

ابوعلی در ادامه از امضای تفاهمنامه همکاری با پارک علم و فناوری خوزستان در آینده‌ای نزدیک خبر داد و گفت: موضوعات دانش بنیان در زمینه پروبیوتیک ها و پرورش ماهی در محیط متراکم و استفاده از روش های نوین در حلقه های مختلف صنعت شیلات در قالب طرح های علمی – تحقیقاتی اجرایی خواهد شد و همچنین گام های مهمی در ارتباط با سنددار کردن مزارع برداشته شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.