استاندار : کاهش منابع آب در استان اردبیل جدی است

استاندار : کاهش منابع آب در استان اردبیل جدی است

اردبیل- ایرنا- استاندار اردبیل کاهش ذخایر و منابع آب جاری و زیرزمینی در این استان را جدی خواند و خواستار چاره‌اندیشی تخصصی و اقدامات کارشناسی برای مدیریت بهینه آب به خصوص در حوزه کشاورزی این استان شد.

به گزارش ایرنا، سیدحامد عاملی روز چهارشنبه در آیین آغاز سال زراعی ۱۴۰۲ ـ ۱۴۰۱ استان اردبیل با تاکید بر ضرورت ایجاد تحول در بخش کشاورزی استان اردبیل، معیشت و شغل بسیاری از جمعیت این استان را مرتبط با حوزه کشاورزی عنوان کرد و گفت: بدون آب مطمئن و پایدار، کشاورزی مقدور نیست.

وی با بیان این که ظرفیت‌های کشاورزی استان اردبیل تاکنون مغفول مانده است، افزود: باید علت عقب ماندگی استان اردبیل در همه حوزه‌ها به خصوص در زمینه کشاورزی با وجود این همه ظرفیت ریشه یابی و علت یابی شود.

استاندار اردبیل اضافه کرد: ما تاکنون در زمینه اقتصادی و تامین حداقل زندگی و معیشت مردم نتوانسته‌ایم به جایگاه لازم و بایسته برسیم و در این زمینه بخش کشاورزی بیشتر مغفول مانده است.

وی همچنین گفت: مردم استان اردبیل با وجود این همه ظرفیت به خصوص در بخش کشاورزی، نباید گرفتار تامین نیازهای اساسی و معیشت خود باشند و باید تلاش کنیم که با خلق ثروت در این عرصه، علاوه بر تامین معیشت مردم، به جنگ اقتصادی دشمن هم برویم.

عاملی با اشاره به جایگاه بالای کشاورزی در بحث درآمدزایی در کشورهای دیگر بیان کرد: با تدبیر و همت و با بهره‌گیری از ظرفیت‌های موجود، ما نیز می‌توانیم به جایگاه واقعی خود در عرصه کشاورزی برسیم به شرطی که به صورت جهادی کار کنیم.

وی اظهار کرد: تاکنون مسائل استان اردبیل به خوبی بیان شده و اکنون زمان عمل است و باید با برگزاری جلسات عملیاتی، طرح‌های مهم ثروت آفرین به خصوص در بخش کشاورزی را اجرا کرده و به نتیجه برسانیم.

به گزارش ایرنا، در این آیین، ضمن تجلیل از تولید کنندگان برتر حوزه کشاورزی استان و رونمایی از سند جامع تحول بخش کشاورزی، سال زراعی ۱۴۰۲ ـ ۱۴۰۱ در استان اردبیل با شخم زنی یکی از مزارع اطراف شهر اردبیل آغاز شد.

استان اردبیل ۱۸ هزار کیلومتر مربع وسعت دارد که معادل ۱.۰۹ درصد از مساحت کل کشور ایران است.

۴۳.۶ درصد از مساحت این استان شامل ۸۱۷ هزار هکتار اراضی کشاورزی، ۵۰.۴ درصد معادل ۹۴۹ هزار هکتار مرتع، ۳.۵ درصد برابر با ۶۳ هزار هکتار جنگل و مابقی نیز مربوط به سایر کاربری‌هاست.

مساحت اراضی زراعی استان اردبیل ۷۷۸ هزار هکتار است که ۵۱۵ هزار هکتار آن به صورت دیم و ۲۲۵ هزار هکتار آن نیز به صورت آبی کشت می‌شود و در ۳۹ هزار هکتار از اراضی این استان نیز باغ احداث شده است.

سالانه بالغ بر چهار میلیون تن محصول کشاورزی در استان اردبیل تولید می‌شود که معادل چهار درصد مجموع محصولات تولید شده کشور است.

 • بهره برداری از ۱۱ واحد تولیدی در شهرک صنعتی آبیک

  بهره برداری از ۱۱ واحد تولیدی در شهرک صنعتی آبیک

  قزوین- ایرنا- مدیرعامل شرکت شهرک‌های صنعتی قزوین گفت: ۱۱ واحد تولیدی…

 • مشاهده خرس قهوه‌ای در روستای یئل‌سوئی شهرستان انگوت

  مشاهده خرس قهوه‌ای در روستای یئل‌سوئی شهرستان انگوت

  اردبیل – ایرنا – رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان گرمی از مشاهده…

 • معاون صندوق توسعه ملی: امسال ۵۰۰ میلیون دلار در لرستان سرمایه‌گذاری می‌شود

  معاون صندوق توسعه ملی: امسال ۵۰۰ میلیون دلار در لرستان سرمایه‌گذاری می‌شود

  خرم‌آباد – ایرنا – معاون صندوق توسعه ملی کشور گفت: ۵۰۰ میلیون دلار…

 • پرواز اراک - مشهد دایر شد

  پرواز اراک – مشهد دایر شد

  اراک – ایرنا – مدیر فرودگاه اراک گفت: پرواز اراک – مشهد بعد از ۲ سال…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.