بنیاد مسکن آماده پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی به سیل‌زدگان چالوس است

بنیاد مسکن آماده پرداخت تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی به سیل‌زدگان چالوس است

سیلی که در هفتم مرداد ماه امسال در نقاط روستایی بخش مرزن آباد چالوس رخ داد ، بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به بخش های مختلف از جمله زیرساخت ها ، تاسیسات عمومی و زندگی مردم این منطقه خسارت زد و در این حادثه به حدود ۵۳ بنای مسکونی حدود صددرصد و حدود ۲۴۰ واحد هم هرکدام از ۲۰ درصد تا ۵۰ درصد خسارت وارد شد.

واسپول ، مچر. دز ماکتی ، نوکرس. الیت ، انگوران، پولادکوه ، علی آباد، گیجان، پولادکوه سر ، چهارباغ ، علی آباد جز روستاهای کوهستان غرب بخش مرزن آباد چالوس هستند که در حادثه سیل اخیر بیشترین خسارت را دیدند.

علی رضا قلی نژاد روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : برابر مصوبه هیات دولت به هر متقاضی واجد شرایط ساخت مسکن حدود ۲۰۰ میلیون تومان با سود پنج درصد و طی مدت ۲۰ سال تسهیلات پرداخت می شود و علاوه بر آن حدود ۵۰ میلیون تومان هم در قالب بلاعوض است که هنوز دستورالعمل فرآیند پرداخت آن ابلاغ نشده است.

وی با اشاره به آنکه از زمان وقوع سیلاب در مرزن آباد چالوس تاکنون بیش از چهار هزار متر زمین متعلق به این نهاد در قالب شناسایی حدود ۱۴ پلاک برای سیل زدگان روستای واسپول واگذار شد، ادامه داد : طی نامه ای به فرمانداری، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و بخشداری مرزن آباد از مسوولان این ادارات خواسته شد تا با اطلاع رسانی دقیق سیل زدگان را متقاعد کنند تا پس از اخذ مجوز ساخت و پرونده سازی برای دریافت تسهیلات به بانک مراجعه کنند.

روستاهای « واسپول » و « پولادکوه » بخش مرزن آباد در پی سیل هفتم مرداد ماه امسال منطقه به طور کلی تخریب شدند و قرار شد با توجه به تداوم تهدید مخاطرات طبیعی برای این ۲ روستا ، مکان دیگری برای ساخت و ساز در نظر گرفته شود.

معاون بازسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی مازندران گفت : فرآیند واگذاری بیش از ۲ هزار متر دیگر هم برای ساخت مسکن روستاییان پولاد کوه در شرف انجام است امیدوارم به زودی این روند اداری هم انجام گیرد تا سیل زدگان در کمترین زمان بتوانند از این تسهیلات برای ساخت مسکن استفاده کنند.

قلی نژاد در باره پرداخت اجاره بهای سیل زدگان در شرایط اضطراری هم خاطرنشان کرد : دست کم ۱۵ خانوار فاقد مسکن بودند و طی نشستی به تازگی در فرمانداری تصمیم های خوبی برای پرداخت اجاره بها در قالب ودیعه مسکن به سیل زدگان بی سرپناه گرفته شد.

وی در باره تسهیلات تعمیر و مرمت بناهای مسکونی خسارت دیده بیان کرد : در این خصوص هنوز دستورالعمل جدیدی نیامده است اما با نامه نگاری های صورت گرفته وعده دادند که به زودی ضوابط میزان تسهیلات در بخش تعمیرات هم ابلاغ می شود.

در سیل اخیر چالوس دستکم هشت نفر جان باختند و ۲ نفر هم ناپدید شدند.

بخش مرزن آباد با برخورداری از یک نقطه شهری و ۱۰۰ نقطه روستایی در مسیر جاده چالوس – کرج در محدوده کندوان واقع است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.