تاکید هند بر ضرورت پایان جنگ اوکراین؛ غرب استقبال کرد

تاکید هند بر ضرورت پایان جنگ اوکراین؛ غرب استقبال کرد

به گزارش ایرنا از آنی(تارنمای اخبار بین المللی آسیا) , نخست وزیر هند در حاشیه اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند ضمن تاکید بر لزوم یافتن راه‌هایی برای رسیدگی به مشکلات غذایی، امنیت سوخت و کود، گفت: امروز زمان جنگ نیست.

امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه و جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا روز سه شنبه (به وقت محلی) از بیانیه نخست وزیر مودی به پوتین در مورد اوکراین استقبال کردند.

مکرون گفت: نخست وزیر هند درست می گفت که زمان جنگ نیست. این زمان برای انتقام از غرب یا مخالفت با غرب در برابر شرق نیست. این یک زمان جمعی برای حاکمیت ما است، برای کنار آمدن با چالش‌هایی که با آن روبرو هستیم.

سالیوان نیز با انتشار بیانیه ای از سوی کاخ سفید گفت: من فکر می کنم آنچه نخست وزیر هند، مودی گفت، بیانیه ای اصولی از زاویه ای است که او به آن معتقد است و اینگونه درست و عادلانه است. روابط طولانی مدت در مسکو، همچنان این پیام را تقویت کند که اکنون زمان پایان جنگ فرا رسیده است.

به غیر از مجمع عمومی سازمان ملل، بیانیه نخست وزیر هند، مورد تحسین رسانه های بین المللی نیز قرار گرفت. شبکه آمریکایی سی ان ان، از قدرت نخست وزیر هند، در سیاست جهانی تمجید کرد.

در حالی که یکی دیگر از نشریات آمریکایی روزنامه واشنگتن پست عنوان کرد: مودی، پوتین را به خاطر جنگ در اوکراین سرزنش کرد. نیویورک تایمز در تیتر خود نوشت: رهبر هند به پوتین گفت که اکنون دوران جنگ نیست.

در همین حال پوتین رئیس جمهور روسیه گفته بود که از موضع هند در قبال درگیری اوکراین اطلاع دارد.

پوتین گفت: من از موضع شما در مورد مناقشه اوکراین و از نگرانی های شما اطلاع دارم. ما می خواهیم این موقعیت، هر چه زودتر پایان یابد.

اما طرف مقابل، نخست وزیر اوکراین ادعا کرده است که طرف روسی از شرکت در روند مذاکرات خودداری می کنند. آنها گفتند که می خواهند به اهداف خود، همانطور که می گویند، در میدان جنگ از طریق نظامی برسند.

روزنامه پست، نوشت: این سرزنش که تا کنون اتفاق نیفتاده بود، نشان داد که مرد قدرتمند ۶۹ ساله روسی (اشاره به پوتین) از همه طرف تحت فشار فوق العاده ای قرار گرفته است.

پوتین گفت: ماهیت روابط بین روسیه و هند، یک مشارکت استراتژیک ممتاز است و به سرعت در حال توسعه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.