دبیرکل ناتو: بسیج نیرو در روسیه اقدامی خطرناک است

دبیرکل ناتو: بسیج نیرو در روسیه اقدامی خطرناک است

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز و د پ آ، دبیرکل ناتو گفت که بسیج هزاران نیرو در روسیه برای جنگ در اوکراین، درگیری را تشدید می کند و تهدید ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه مبنی بر استفاده از سلاح هسته ای، لفاظی های خطرناک و فاقد حس مسئولیت است.

وی تاکید کرد که اولین بسیج نیروهای روسیه از زمان جنگ جهانی دوم، غافلگیر کننده نیست، اما درگیری اوکراین را تشدید می کند.

استولتنبرگ گفت که اقدامات پوتین نشان داد که جنگ مطابق برنامه های وی پیش نمی رود و واضح است که رئیس جمهوری روسیه یک اشتباه محاسباتی بزرگی داشته است.

دبیرکل ناتو با اشاره به استفاده احتمالی روسیه از سلاح هسته ای افزود: ما مطمئن خواهیم شد که هیچ سوءتفاهمی در مسکو در مورد نحوه واکنش ما وجود نداشته باشد. البته این مساله بستگی به موقعیت و نوع تسلیحاتی دارد که آنها ممکن است استفاده کنند. مهمترین مساله این است که از وقوع این امر جلوگیری شود و به همین دلیل ما در ارتباطاتمان با روسیه در مورد پیامدهای بی سابقه اینقدر روشن و واضح بوده ایم.

دبیرکل ناتو تاکید کرد که تصمیم پوتین در مورد بسیج بخشی از نیروهای ارتش روسیه، بار دیگر نشان می دهد که وی مرتکب محاسبات غلط شده و یک اشتباه راهبردی داشته است.

وی مدعی شد که ارتش روسیه به خوبی تجهیز و تامین نشده، فرماندهی ارتش ضعیف است و مشکلات لجستیکی جدی وجود دارد.

استولتنبرگفت: با این حال، تصور می کند که تصمیم نهایی منجر به تشدید نتش می شود و این به مثابه جان باختن تعداد بیشتری از نظامیان اوکراینی و روسی است.

ولادیمیر پوتین رییس‌جمهوری روسیه بسیج نسبی(بخشی از نیروهای روسی) در سراسر کشور اعلام کرد. رئیس‌جمهوری روسیه با امضای حکم بسیج نسبی تصریح کرد که اقدامات برای بسیج بخشی از نیروها از امروز ۲۱ سپتامبر (۳۰ شهریور) در روسیه آغاز خواهد شد.

وی افزود که فقط شهروندانی در چارچوب بسیج نسبی قرار می‌گیرند که در درجه اول تجربه قرار داشته باشند.

«سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه بلافاصله پس از امضای این حکم اعلام کرد که ۳۰۰ هزار نفر فراخوانده خواهند شد که نزدیک به ۱ درصد از منابع بسیج عمومی در دسترس است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.