۴۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان به سامانه نوین آبیاری تجهیز شده است

۴۸ هزار هکتار از اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان به سامانه نوین آبیاری تجهیز شده است

سید محمد رضا سید حسینی روز چهارشنبه در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا اظهارداشت: همچنین با مشارکت کشاورزان و بهره برداران یک‌هزار و ۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی با پیشرفت فیزیکی ۶٠ درصد در حال تجهیز به سامانه‌های نوین آبیاری است.

وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان جزو استان‌های کم بارش و از نظر منابع آبی در محدویت قرار داردکه بکارگیری سامانه‌های نوین آبیاری ضرورت بخش کشاورزی این استان است.

سرپرست جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان بیان کرد: برای اجرای سامانه‌های نوین آبیاری هیج محدودیتی در این استان وجود ندارد به طوریکه دولت نیز برای تشویق کشاورزان به این امر ۸۵ درصد هزینه اجرایی سامانه‌های نوین آبیاری را بصورت بلاعوض تامین و پرداخت می‌کند.
وی افزود: متقاضیان با داشتن مجوز برداشت آب و مدارک کامل زمین می‌توانند از طریق سامانه طرح توسعه ساماندهی آبیاری نوین نام نویسی‌تا نسبت به اجرای سامانه برای اراضی زراعی و باغات آنان از سوی سازمان جهاد کشاورزی اقدام شود.

حسینی اظهارداشت: سیستان وبلوچستان جزو استان‌های کم بارش و از نظر منابع آبی در محدویت قرار داردکه بکارگیری سامانه‌های نوین آبیاری ضرورت بخش کشاورزی این استان است.

به گزارش ایرنا هم‌اینک مجموع اراضی کشاورزی و باغی این استان ۲۲۸ هزار و ۴۵۱ هکتار شامل ۱۳۵ هزار و ۷۴۱ هکتار زراعی و ۹۲ هزار و ۷۱۰ هکتار باغی است.
سیستان و بلوچستان به دلیل شرایط خاص آب و هوایی در تولید برخی محصولات کشاورزی در کشور خاص است به طوری که رتبه نخست تولید محصولات خارج از فصل کشور با ۴۲۵ هزار تن از سطح ۱۷ هزار هکتار زمین را دارد و نقش بسزایی در تنظیم بازار و ایجاد درآمد برای کشاورزان ایفا می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.